Test

Przeszczep tłuszczu może złagodzić objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Według naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine nowatorska technika polegająca na przeszczepianiu własnego tłuszczu pacjenta do podeszwy stopy może złagodzić objawy przewlekłego zapalenia rozcięgna podeszwowego. Zdaniem ekspertów tłuszcz posiada właściwości, które poprawiają ukrwienie stopy i przyspieszają gojenie.

W czasopiśmie naukowym „Plastic and Reconstructive Surgery” opublikowano wyniki badania pilotażowego nad możliwością leczenia zapalenia rozcięgna podeszwowego. Analizy wykazały, iż procedura wstrzyknięcia tłuszczu zmniejszyła dolegliwości bólowe i pozwoliła na szybszy powrót do aktywności fizycznej.

12 miesięcy po przeszczepie pacjenci wrócili do aktywności

Prof. Jeffrey Gusenoff, z University of Pittsburgh, chirurg plastyczny i autor badań, podkreśla, że tłuszcz posiada regeneracyjne właściwości. Znajdują się w nim komórki macierzyste i czynniki wzrostu, które pomagają zapewnić prawidłowe ukrwienie stopy. Proces ten przyspiesza gojenie i zmniejsza bliznowacenie. Specjalista wyjaśnia, że do przeszczepu używana jest igła, która powoduje jedynie niewielkie uszkodzenie.

Metoda przeszczepu tłuszczu została przetestowana z udziałem 14 pacjentów z przewlekłym zapaleniem rozcięgna podeszwowego. Uczestnicy badania zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna z nich otrzymała przeszczep i była obserwowana przez 12 miesięcy. Pacjenci z drugiej grupy również otrzymali przeszczep, jednak najpierw poddani byli 6 miesięcznej obserwacji. Uczestników badania tej grupy obserwowano kolejno przez 6 miesięcy. Prof. Gusenoff wyjaśnia, iż w pierwszej grupie przeszczep tłuszczu znacznie poprawił jakość życia i pozwolił pacjentom na powrót do aktywności fizycznej. Zmniejszyła się również grubość powięzi podeszwowej i dolegliwości bólowe. W drugiej grupie również zaobserwowano poprawę, jednak pacjentom nadal towarzyszył pewien poziom dolegliwości bólowych. Zdaniem eksperta silniejsza poprawa byłaby prawdopodobnie zauważalna po dłuższym okresie czasu.

Według naukowców badanie to potwierdza, że przewlekłe zapalenie rozcięgna podeszwowego może być leczone za pomocą przeszczepu tłuszczu. Eksperci planują teraz kolejne badania kliniczne i mają nadzieję, iż procedura ta zostanie wdrożona do standardów leczenia schorzenia.

Czym jest zapalenie rozcięgna podeszwowego?

Zapalenie rozcięgna podeszwowego to zapalenie tkanki łącznej, która biegnie od pięty do palców stopy. Kontuzja objawia się dolegliwościami bólowymi w obrębie pięty, a także obrzękiem i zaczerwienieniem stopy. Problem ten najczęściej dotyczy biegaczy, zwłaszcza długodystansowych wskutek przeciążenia spowodowanego zwiększonym napięciem rozcięgna i mięśni łydki. Uszkodzona tkanka potrzebuje odpowiednich warunków do gojenia, dlatego w procesie leczenia kontuzji ważne jest unikanie treningów aż do całkowitego ustąpienia bólu. Ponadto pacjentom zaleca się unikania butów z twardą podeszwą, które mogą nasilać dolegliwości i utrudniać gojenie. W procesie terapeutycznym istotne jest również rozciąganie rozcięgna podeszwowego, mięśni łydki oraz tylnej strony uda, a także rozmasowywanie rozcięgna podeszwowego i chłodzenie pięty.

Dr Beth Gusenoff, adiunkt chirurgii plastycznej w University of Pittsburgh i autorka badania, podkreśla że zapalenie rozcięgna podeszwowego jest wyjątkowo bolesne. U około 10 proc. pacjentów rozwija się postać przewlekła schorzenia. Dochodzi wówczas do degeneracji kolagenu stopy i pogrubienia powięzi podeszwowej. W przypadku tych pacjentów najbardziej skuteczną metodą leczenia jest operacja chirurgiczna. Zdaniem ekspertów – wiąże się to jednak z ryzykiem.

– Ostatnio wśród podiatrów pojawił się apel o zaprzestanie przecinania powięzi podeszwowej, ponieważ może to prowadzić do powstawania bolesnych blizn. Zbyt duże nacięcie może z kolei prowadzić do destabilizacji stopy – wyjaśniła dr Gusenoff.

Źródło: news-medical.net

 

Przeczytaj także: Biomateriał wspiera regenerację uszkodzonych ścięgien

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Leczenia Ran”:

Rany przewlekłe stopy – rosnący problem kliniczny i społeczny?

Dodaj komentarz

test

test