Używanie elektronicznych papierosów może prowadzić do uzależnienia i uszkodzenia płuc. W nowym badaniu opublikowanym na łamach czasopisma „Journal of Surgical Research” naukowcy zwracają uwagę na jeszcze jedno zagrożenie związane z e-papierosami, a mianowicie ich potencjał do wybuchu podczas użytkowania i generowanie poważnych urazów.
Badanie zostało przeprowadzone przez członków Western Pediatric Surgery Consortium w Stanach Zjednoczonych w okresie od stycznia 2016 r. do grudnia 2019 r. W wyniku eksplozji e-papierosa 15 pacjentów pediatrycznych doznało urazów. Dziesięciu z nich wymagało hospitalizacji, a trzech przyjęcia na oddział intensywnej terapii.
Oparzenia i złamania wynikiem wybuchu e-papierosa
Dr Shannon Acker, adiunkt chirurgii dziecięcej na University of Colorado School of Medicine oraz chirurg dziecięcy w Children’s Hospital Colorado, podkreśla, że e-papierosy są bardzo popularne i nie są ściśle regulowane. Stąd baterie w nich wykorzystywane mogą być gorszej jakości i są podatne na wybuchy.
– E-papierosy wykorzystują akumulator litowo-jonowy, który odparowuje płynny roztwór nikotyny. Po naciśnięciu przycisku, w celu podgrzania płynu, bateria może eksplodować, a ciśnienie uwalnia się na zewnątrz. Jeżeli papieros znajduje się w dłoni lub pobliżu twarzy, powoduje poważne obrażenia. W naszym badaniu było jedno dziecko, które doznało złamania szczęki. Taki wybuch może również doprowadzić do urazów oka i ran oparzeniowych dłoni – wyjaśnia ekspert.
Chirurg dodaje, że 6 z 15 dzieci z urazami wywołanymi eksplozją e-papierosa wymagało operacji. Trzem z nich wykonano przeszczepy skóry z powodu oparzeń. Jedno dziecko miało złamaną szczękę, inne doznało urazu ręki, a kolejne złamania zębów.
Należy zwiększyć bezpieczeństwo e-papierosów
Dr Acker podkreśla, iż z najnowszych danych wynika, że ponad 5 proc. uczniów gimnazjów i 11 proc. uczniów szkół średnich używa e-papierosów.
– Celem naszych badań było zwrócenie uwagi, że e-papierosy są szkodliwe nie tylko dlatego, że uzależniają i mogą powodować choroby płuc, nawet śmiertelne, ale także mogą eksplodować i powodować poważne obrażenia. W badaniach zwracamy uwagę na to, jakie kroki i działania należy podjąć, by zmniejszyć odsetek używania e-papierosów. Podkreślamy, że należy również zwiększyć bezpieczeństwo tych urządzeń, a także poprawić edukację personelu medycznego na temat potencjału e-papierosów do wybuchów – zaznaczył ekspert.
Źródło: medicalxpress.com
Przeczytaj także: W jaki sposób palenie papierosów wpływa na proces gojenia ran?