Odczuwanie bólu lub pieczenia w momencie powstania rany, lub niedługo po nim, jest naturalną reakcją organizmu na uszkodzenie tkanek. Dolegliwości te wraz z postępującym procesem gojenia powinny jednak słabnąć. O czym świadczy narastający ból i pieczenie rany?
Jeżeli rana nie goi się prawidłowo, a ból lub uczucie pieczenia narasta, przenosząc się też na sąsiednie tkanki, świadczyć to może o zakażeniu rany. W przypadku oparzeń ból po urazie może utrzymywać się dłużej i być silniejszy niż przy innych rodzajach ran. Wynika to z rozległości uszkodzenia tkanek, na które działała wysoka temperatura. Jednocześnie ból przy oparzeniu jest objawem świadczącym o tym, że uszkodzeniu uległy jedynie wierzchnie warstwy skóry.
Jak dbać ranę, która boli/piecze?
O ranę należy dbać już od momentu jej powstania. W pierwszej kolejności wskazane jest dokładne jej oczyszczenie pod bieżącą wodą lub przy użyciu soli fizjologicznej. Pozwoli to na pozbycie się drobnych ciał obcych i brudu, na których mogą znajdować się drobnoustroje wywołujące zakażenie. Równie istotna jest dezynfekcja urazu przy użyciu specjalistycznych środków antyseptycznych. Do odkażania rany nie zaleca się stosowania preparatów na bazie alkoholu lub wody utlenionej. Oczyszczona i zdezynfekowana rana powinna być zabezpieczona przy użyciu jałowego opatrunku.
Infekcja rany – co robić?
Narastający ból w ranie może być oznaką infekcji, której towarzyszą również inne objawy, takie jak wzrost temperatury wokół rany, uczucie pulsowania, nieprzyjemny zapach, ocieplenie tkanek wokół rany, gorączka, ropny wysięk i zmiana koloru rany na żółty lub zielony.
Pierwsze oznaki infekcji rany powinny zostać jak najszybciej skonsultowane z odpowiednim specjalistą, który oceni stan urazu i dostosuje odpowiednią terapię.
W praktyce klinicznej w przypadku ran zakażonych zaleca się stosowanie specjalistycznych opatrunków o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych, ich regularną zmianę, a także dokładne oczyszczanie i dezynfekowanie rany. Pozwala to na utrzymanie odpowiedniej higieny rany oraz zapewnia wilgotne środowisko gojenia, niezbędne do prawidłowej regeneracji tkanek.
Bolesne rany oparzeniowe – jak postępować?
Chcąc złagodzić ból przy oparzeniu, należy jak najszybciej schłodzić miejsce urazu. Najlepiej zrobić to poprzez polewanie skóry chłodną, bieżącą wodą. Trzeba jednak pamiętać, że woda początkowo powinna być letnia, a dopiero z czasem można obniżyć jej temperaturę.
Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie schłodzonej rany przy użyciu opatrunku. W przypadku oparzeń zaleca się korzystanie z opatrunków hydrożelowych lub lipidowokoloidowych, które nawilżają ranę, chłodzą ją i chronią zarówno przed infekcją, jak i urazami mechanicznymi. Ponadto opatrunki te nie przywierają do rany, a więc nie powodują dolegliwości bólowych przy ich zmianie.
Źródła:
- M. Kucharzewski, E. Szkiler, G. Krasowski, M. Bartoszewicz, T. Banasiewicz, A. Chrapusta, Z. Konrady, A. Mirosz, B. Aziewicz-Gabis, A. Sieroń, G. Oszkinis, K. Strojek, Z. Rybak, „Algorytmy i wytyczne postępowania terapeutycznego w ranach trudno gojących się”, Forum Leczenia Ran 2020;1(3), str. 95–116
- M. Manowska, „Postępowanie miejscowe i rola opatrunków specjalistycznych w leczeniu oparzenia termicznego II stopnia goleni – opis przypadku” w „Forum Leczenia Ran” 2021;2(3), 135-138