Eksperci kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą” podkreślają, iż pielęgniarki diabetologiczne odgrywają jedną z najważniejszych ról w edukacji i w opiece nad chorymi na cukrzycę. Szczególnie teraz, podczas pandemii COVID-19.
– Cukrzyca już z definicji powinna niepokoić rozległością negatywnego wpływu na organizm, a to, że potrafi upodobnić się do „konia trojańskiego”, zabijać powoli, skutecznie, często bez wiedzy chorego, stawia ją w gronie największych zagrożeń dla ludzkości. Dlatego też edukacja chorego i jego rodziny jest podstawowym elementem w terapii cukrzycy – podkreśliła pielęgniarka diabetologiczna, dr nauk o zdrowiu Beata Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.
Dodała również, że to właśnie dzięki edukacji istnieje większe prawdopodobieństwo, że pacjent będzie podejmował prawidłowe decyzje w życiu codziennym, które mogą rzutować na rozwój choroby. Wśród zmian, które przede wszystkim powinni wprowadzić pacjenci jest zmiana stylu życia i nawyków żywieniowych, które są podstawą w leczeniu tej choroby.
Ponadto w leczeniu cukrzycy istotna jest także samoświadomość chorego i jego zaangażowanie w terapię
Niekiedy pacjenci nie mają motywacji do codziennych czynności, takich jak pomiary poziomu cukru we krwi, aktywność fizyczna, restrykcje żywieniowe czy przyjmowanie leków. Sytuacja ta częściej dotyczy pacjentów, u których choroba nie daje wyraźnych symptomów. Wówczas nieocenionym wsparciem okazuje się rodzina chorego oraz zespół terapeutyczny, m.in. pielęgniarka diabetologiczna.
– Pielęgniarki często są pierwszymi osobami z zespołu terapeutycznego, z którymi pacjent ma kontakt, otrzymując poradę medyczną. To z nimi łatwiej i bardziej otwarcie chory godzi się porozmawiać. Są one również ogromną skarbnicą wiedzy na temat cukrzycy, którą przekazują pacjentowi – zwróciła uwagę Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Rola pielęgniarek diabetologicznych w leczeniu pacjenta
Według prezes PSD rola pielęgniarek diabetologicznych powinna być dużo bardziej doceniana, ponieważ ich wsparcie pozwala zarówno oswoić się pacjentowi z diagnozą, zapewnia poczucie bezpieczeństwa, jak również sprawia, że chory jest w stanie normalnie, a nawet dłużej żyć.
– Pielęgniarka diabetologiczna pełni wiele ról, m.in. doradcy, zwłaszcza w zakresie nowych opcji terapeutycznych, a także psychologa, wspierając w trudnych chwilach, coacha, który motywuje do wprowadzenia zmian oraz naukowca, który przygotowuje publikacje potwierdzające rolę edukacji w osiąganiu celów terapeutycznych. Kontakt pacjenta z pielęgniarką diabetologiczną potrafi wpłynąć na efekty terapii oraz jakość jego życia – wyjaśniła dr Stepanow. Dodała, iż dzięki temu diabetycy mają szansę na normalne życie, realizację swoich pasji i cieszenie się każdą chwilą.
W ramach kampanii powstał film pt. „Kontakt” w którym wzięli udział diabetycy oraz pielęgniarka diabetologiczna. Autorzy projektu chcieli przedstawić, iż regularne kontrolowanie choroby pozwala uniknąć najcięższych powikłań i zapewnić długie życie.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: Powstała elektroniczna skóra, która wyczuwa nacisk i zmiany temperatury