Test

Opatrunek monitoruje ranę w czasie rzeczywistym i podaje leki na żądanie

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Naukowcy z Zhejiang University opracowali bezbateryjny i bezprzewodowy opatrunek do monitorowania rany. Wynalazek nadzoruje infekcję rany, a także dostarcza leki na żądanie za pomocą technologii NFC.

Nowoczesny opatrunek zintegrowany jest z modułem technologii radiowej NFC – bezprzewodowej komunikacji na bliską odległość, do 20 cm, bazującej na protokołach RFID. Dzięki temu opatrunek zbiera energię bezprzewodowo i transmituje dane. Elektroda, która zainstalowana została w opatrunku, używana jest do leczenia infekcji – na żądanie dostarcza odpowiednie substancje antybakteryjne do rany.

Zdolność wykrywania infekcji i podawania leków

Wynalazek, za pomocą zainstalowanych w nim sensorycznych czujników, mierzy temperaturę, pH rany i poziom kwasu moczowego, co pozwala na monitorowanie infekcji bakteryjnej toczącej się w łożysku rany. Z kolei tryb inteligentnego dostarczania leków na żądanie opiera się na działaniu elektrod, które uwalniają lek do rany pod wpływem siły elektrycznej.

Opatrunek nie wymaga baterii i jest bezprzewodowy. Tę funkcjonalność zawdzięcza technologii radiowej NFC, która zainstalowana jest w każdym smartfonie. Znajdujący się w pobliżu telefon zapewnia opatrunkowi bezprzewodowe zasilanie, które wykorzystywane jest do monitorowania i podawania leków.

Źródło: Zhejiang University

Elastyczny plaster

Nowoczesny opatrunek jest starannie zaprojektowanym dwuwarstwowym plastrem, który składa się z jednorazowej warstwy sensorycznej z czujnikiem i elastycznej warstwy obwodu, która zbiera sygnał NFC i jest wielokrotnego użytku.

Opatrunek został zaprojektowany w taki sposób, by dopasowywać się i przylegać do skóry. W jego strukturze naukowcy zastosowali przewody serpentynowe, które elektrycznie łączą się z warstwą czujnikową. Zapewnia to opatrunkowi rozciągliwość, a także możliwość zginania i skręcania, dzięki czemu materiał dostosowuje się do skóry i uzyskuje bezpośredni kontakt z raną.

Obiecujące narzędzie w leczeniu ran przewlekłych i zakażonych

Naukowcy podczas badań nad skutecznością swojego wynalazku przeprowadzili analizy in vitro oraz in situ na zwierzętach. Wykazano, że narzędzie może hamować wzrost bakterii i przyspieszać gojenie się rany.

Zespół naukowców z Zhejiang University podejrzewa, że w przyszłości inteligentny opatrunek może być stosowany do monitorowania i precyzyjnego leczenia ran przewlekłych, takich jak stopa cukrzycowa, owrzodzenia żylne kończyn, odleżyny i ciężkie oparzenia. Będzie również skutecznym rozwiązaniem dla pacjentów cierpiących na długotrwałe infekcje ran.

Źródło: Zhejiang University

Przeczytaj także: Operacje bariatryczne – wskazania, przebieg i rola w profilaktyce ran

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Dodaj komentarz

test

test