Zespół naukowców z RMIT University stworzył nowoczesny opatrunek z jedwabiu i nanocząstek diamentów. Wynalazek może znaleźć zastosowanie w terapii ran przewlekłych o różnej etiologii, w tym oparzeń, owrzodzeń oraz ran po przeszczepach.
Szybkie wykrycie infekcji
Opatrunek opracowany przez zespół pod kierunkiem dr Asmy Khalid ma zdolność wykrywania zmian temperatury w łożysku rany, dzięki czemu może znacząco usprawnić diagnostykę infekcji. Eksperci uzyskali tę właściwość opatrunku dzięki umieszczeniu nanodiamentów we włóknach jedwabiu w procesie elektroprzędzenia.
Zdolność opatrunku do precyzyjnego pomiaru temperatury umożliwi lekarzom bezkontaktowe monitorowanie stanu rany. Jak podkreśla prof. Brant Gibson, jeden ze współautorów projektu, to znacząca innowacja w opiece nad raną. Jak wyjaśnia ekspert:
– Terapia ran w tradycyjnym ujęciu wymaga od lekarza regularnego obserwowania rany pod kątem wystąpienia obrzęku, zaczerwienienia oraz miejscowego ucieplenia, które mogłyby świadczyć o rozwijającej się infekcji. W momencie, kiedy te objawy występują, stan zapalny i infekcja są już jednak w zaawansowanym stadium, co utrudnia i wydłuża leczenie. Stworzona przez nas technologia pozwoli wykrywać infekcje wcześniej i w nieinwazyjny sposób, bez konieczności zdejmowania opatrunku.
Dr Christina Bursill, która również uczestniczyła w projekcie, podkreśla natomiast, że pomiary dokonywane przez opatrunek pozwolą na bardziej precyzyjną ocenę stanu rany niż sama ocena wizualna.
Właściwości antybakteryjne
Jak wykazały testy kliniczne, których wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym „ACS Applied Materials & Interfaces”, jedwabne membrany z nanodiamentami wykazują dużą odporność zarówno przeciwko bakteriom Gram-ujemnym, jak i Gram-dodatnim. Opatrunek nie tylko może więc wykryć wczesne oznaki infekcji, ale również ochronić ranę przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów.
Jednocześnie opatrunek wykazuje optymalną paroprzepuszczalność i nie utrudnia dostarczania składników odżywczych do tkanek w łożysku rany.
Jak powiedziała dr Asma Khalid:
– Ta nowa technologia może zapewnić skuteczne i optymalne kosztowo rozwiązanie dla rosnącego problemu leczenia ran trudno gojących się.
Źródło: https://www.sciencedaily.com/
Przeczytaj także: Co to jest rana i jak powinien przebiegać proces gojenia?