Przekłucie uszu jest powszechnie wykonywanym i prostym zabiegiem kosmetycznym, jednak może prowadzić do wystąpienia powikłań, takich jak krwawienie, wrośnięcie kolczyka w ucho, alergia czy zakażenie połączone z ropną wydzieliną. Jak należy dbać o przekłute uszy i jak przebiega proces gojenia po wykonaniu piercingu?
Najwięcej komplikacji po przekłuciu uszu jest efektem nieprawidłowo wykonanego zabiegu kosmetycznego. Powikłania mogą również pojawić się w wyniku wykonania standardowego zabiegu, a wiele zależy także od prawidłowej pielęgnacji rany.
Jakie są przeciwwskazania do przekłucia uszu?
Na przekłucie uszu nie mogą zakwalifikować się wszystkie osoby. Przeciwwskazania dotyczą osób chorujących na białaczkę, atopowe zapalenie skóry, HIV, WZW typu B i C, hemofilię, schorzenia nerek, cukrzycę. Ponadto przekłuwanie uszu nie jest wskazane w przypadku zaburzeń krzepliwości krwi, toczącego się stanu zapalnego lub infekcji bakteryjnej w organizmie, pasożytów, gronkowca, zaburzeń odporności czy skłonności do bliznowaceń. Piercing uszu odradzany jest również kobietom w ciąży i karmiącym piersią, osobom ze skłonnościami do bliznowców, przyjmujących sterydy lub z alergią na metale i plastik medyczny.
Kosmetyczka lub kosmetolog, zanim wykona zabieg, powinien przeprowadzić wywiad dotyczący stanu zdrowia klienta lub poprosić o wypełnienie formularza.
Jakie są powikłania po piercingu uszu?
Miękką część ucha można przekłuwać specjalnym pistoletem do przebijania uszu. W przypadku piercingu, który obejmuje chrząstki, pistolet nie jest wskazany. Może spowodować zmiażdżenie chrząstki, co w konsekwencji prowadzi do licznych powikłań. Chrząstkę należy przekłuwać sterylną igłą, która jest pusta w środku.
Podczas każdego zabiegu należy przede wszystkim zapewnić sterylne warunki. W przypadku brudnej igły lub nieprawidłowej higieny miejsca przekłucia może dojść do zakażenia. Najczęstszym powikłaniem przekłucia uszu są infekcje bakteryjne, grzybicze, zakażenie wirusem HIV, HBV, HCV lub gronkowcem złocistym albo innymi pasożytami. Osoba wykonująca zabieg przekłucia powinna również odpowiednio dobrać kolczyk. Zbyt krótki może uciskać ucho i prowadzić do owrzodzenia. Rzadko obserwuje się również migrację kolczyka, przerost blizny, rozrost ziarnisty, keloid, deformację lub zapalenie chrzęstnej. Kolczyk powinien być ponadto wykonany z metali szlachetnych, srebra lub złota albo ze stali chirurgicznej.
Do innych powikłań piercingu uszu należą: sepsa, kontaktowe zapalenie skóry, obrzęki, krwiaki, ropnie, tłuszczaki, torbiele naskórka, ziarniniaki.
Jak należy pielęgnować miejsce przekłucia?
Higiena miejsca przekłucia jest bardzo istotna w procesie gojenia się rany i zapobiegania powstaniu powikłań. Sączące się z rany krew i limfa są idealnym środowiskiem dla rozwoju infekcji. Ucho należy przemywać środkiem dezynfekującym lub antyseptycznym z oktenidyną od dwóch do trzech razy na dobę. Nigdy nie należy używać wody utlenionej, jodyny lub spirytusu salicylowego, ponieważ mogą podrażnić miejsce przekłucia. Ucha nie należy myć wodą z mydłem. Osuszać można suchym ręcznikiem papierowym. Kolczyk można przemywać roztworem z soli fizjologicznej.
Ponadto kolczykiem nie można zbytnio ruszać, a przed każdym dotknięciem kolczyka należy dokładnie umyć dłonie. Zbytnie poruszanie kolczykiem może doprowadzić do uszkodzenia tkanek w miejscu przekłucia i powstania blizny. Należy więc zachować szczególną ostrożność podczas zakładania lub zdejmowania ubrań przez głowę, by nie zahaczyć o kolczyk. Powinno również unikać się kąpieli w basenie, jeziorze, morzu.
Jak przebiega proces gojenia się rany po przekłuciu uszu?
Dziurka w uchu, która powstaje po przekłuciu, to niewielkich rozmiarów rana. Jej gojenie jest uzależnione od miejsca, w którym zrobiono kolczyk. Rana może goić się od kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. Szybszemu gojeniu się rany sprzyja również zdrowy tryb życia i prawidłowe żywienie. W pierwszych dniach od przekłucia ucha zazwyczaj odczuwalny jest niewielki dyskomfort, pieczenie i swędzenie. Z rany może sączyć się krew i limfa. Obrzęki i zaczerwienienia są normalną reakcją i mogą utrzymywać się od 17 do 14 dni od zabiegu. W tym czasie nie należy wyciągać kolczyka z ucha, ponieważ miejsce przekłucia może się wówczas bardzo szybko zrosnąć.
Kolczyk można zmienić po 6 tygodniach lub po 12 tygodniach w przypadku kolczyka w chrząstce. Nowe kolczyki powinny mieć mniejszą średnicę sztyftu. Podczas zmiany kolczyka należy dokładnie oczyścić dłonie i płatki uszu.
Źródła: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, panoramastylu.pl, K. Kołodziejska, E. Małek, Wykonywanie zabiegów zdobniczych na ciele, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006