Test

Jak rozpoznać plazmocytarne zapalenie błon śluzowych?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Plazmocytarne zapalenie błon śluzowych to zaburzenie idiopatyczne. Objawia się gęstymi naciekami limfocytów i komórek plazmatycznych w błonie śluzowej, najczęściej na powierzchni sromu i penisa, warg, dziąseł, języka, błony śluzowej policzka, nagłośni, a także krtani.

Jak rozpoznać plazmocytarne zapalenie błon śluzowych?

Towarzyszące plasma cell mucositis (PCM) zmiany mogą wystąpić na nabłonku niezmienionym, jak również na podstawie innych problemów skórnych (takich jak liszaj twardzinowy, liszaj płaski) lub chorób onkologicznych (rak kolczystokomórkowy). PCM dotyka głównie osoby powyżej 40 roku życia. Na tę chorobę częściej są narażeni mężczyźni.

Przypadek plazmocytarnego zapalenia błon śluzowych na języku

Jak pokazuje przypadek 14-letniego chłopca, którego przypadek został opublikowany na stronie Hindawi, u którego plazmocytarne zapalenie błon śluzowych wystąpiło na języku pierwotnym podejrzeniem był rak płaskonabłonkowy. Z tego też powodu pacjent trafił do szpitala.

Już rok wcześniej występowało u niego pieczenie w ustach, miejscowe zaburzenia smaku oraz ból na czubku i prawej krawędzi języka. Chłopiec ogólnie zdrowy. Nie palił papierosów ani nie pił alkoholu. Przez jakiś czas wcześniej  używał w nocy szyny relaksacyjnej, w celu kontroli bruksizmu.

Z uwagi na ból i pieczenie języka chłopiec nie był w stanie jeść ani pić gorących czy pikantnych potraw. Z powodu nieustającego bólu jamy ustnej u pacjenta występował również silny ból gardła oraz problemy z zasypianiem.

Plazmocytarne zapalenie błon śluzowych to zaburzenie idiopatyczne. Objawia się gęstymi naciekami limfocytów i komórek plazmatycznych w błonie śluzowej, najczęściej na powierzchni sromu i penisa, warg, dziąseł, języka, błony śluzowej policzka, nagłośni, a także krtani. Towarzyszące plasma cell mucositis (PCM) zmiany mogą wystąpić na nabłonku niezmienionym, jak również na podstawie innych problemów skórnych, takich jak liszaj twardzinowy, liszaj płaski) lub chorób onkologicznych (rak kolczystokomórkowy). PCM dotyka głównie osoby powyżej 40 roku życia. Na tę chorobę częściej są narażeni mężczyźni. Przypadek plazmocytarnego zapalenia błon śluzowych na języku Jak pokazuje przypadek 14-letniego chłopca, opublikowany na stronie Hindawi, u którego plazmocytarne zapalenie błon śluzowych wystąpiło na języku pierwotnym podejrzeniem był rak płaskonabłonkowy. Z tego też powodu pacjent trafił do szpitala. Już rok wcześniej występowało u niego pieczenie w ustach, miejscowe zaburzenia smaku oraz ból na czubku i prawej krawędzi języka. Chłopiec ogólnie zdrowy. Nie palił papierosów ani nie pił alkoholu. Przez jakiś czas wcześniej pacjent używał w nocy szyny relaksacyjnej, w celu kontroli bruksizmu. Z uwagi na ból i pieczenie języka chłopiec nie był w stanie jeść ani pić gorących czy pikantnych potraw. Z powodu nieustającego bólu jamy ustnej u pacjenta występował również silny ból gardła oraz problemy z zasypianiem. Jak przebiegało rozpoznanie PCM? Obecność owrzodzenia i intensywnego rumienia na języku, jak również obrzęku i rumienia dziąseł wykazało badanie wewnątrzustne. Wykazano również prawidłowość innych obszarów błony śluzowej jamy ustnej. Przeprowadzenie takich badań, jak pełna morfologia krwi, poziom B12 w surowicy, folianu, mocznika i elektrolitów, próby wątrobowe, poziom glukozy, przeciwciała ANA i kiły IgG wykluczyło kilka wstępnych hipotez diagnostycznych. Specjaliści następnie przeprowadzili u chłopca w znieczuleniu miejscowym nacięcie biopsji. Pobrana próbka została wysłana do analizy histopatologicznej, która wykazała duży obszar owrzodzenia nabłonka powlekającego z gęstym naciekiem komórek plazmatycznych. Odnotowano dodatni naciek komórek plazmatycznych dla CD138 oraz ograniczenie łańcucha lekkiego kappa przy stosunku kappa (κ) / lambda (λ) wynoszącym 20:1. Jaką postawiono diagnozę? Badanie histopatologiczne ostatecznie wykazało plazmacytozę błon śluzowych z ograniczeniem dla łańcuchów kappa. U chłopca zastosowano farmakoterapię z zastosowaniem predonizmu. Początkowo przez pierwsze dwa tygodnie zalecono pacjentowi dawkę 50 mg na dobę. Wówczas zauważono poprawę stanu pacjenta. Ból i obrzęk były już mniej intensywne. Po miesiącu terapia została powtórzona. Dzięki niej zmiany cofnęły się. U pacjenta w ciągu roku od zakończenia leczenia nie odnotowano nawrotu choroby. Więcej informacji oraz zdjęcia dotyczące powyższego przypadku znajdziesz tutaj. Źródło: dentonet.pl Przeczytaj także: Jak przebiega ścieżka pacjenta przy podejrzeniu czerniaka?

Jak przebiegało rozpoznanie PCM?

Obecność owrzodzenia i intensywnego rumienia na języku, jak również obrzęku i rumienia dziąseł wykazało badanie wewnątrzustne. Wykazano również prawidłowość innych obszarów błony śluzowej jamy ustnej.

Przeprowadzenie takich badań, jak pełna morfologia krwi, poziom B12 w surowicy, folianu, mocznika i elektrolitów, próby wątrobowe, poziom glukozy, przeciwciała ANA i kiły IgG wykluczyło kilka wstępnych hipotez diagnostycznych.

Specjaliści następnie przeprowadzili u chłopca w znieczuleniu miejscowym nacięcie biopsji. Pobrana próbka została wysłana do analizy histopatologicznej, która wykazała duży obszar owrzodzenia nabłonka powlekającego z gęstym naciekiem komórek plazmatycznych. Odnotowano dodatni naciek komórek plazmatycznych dla CD138 oraz ograniczenie łańcucha lekkiego kappa przy stosunku kappa (κ) / lambda (λ) wynoszącym 20:1.

Jaką postawiono diagnozę?

Badanie histopatologiczne ostatecznie wykazało plazmacytozę błon śluzowych z ograniczeniem dla łańcuchów kappa. U chłopca zastosowano farmakoterapię z zastosowaniem predonizmu. Początkowo przez pierwsze dwa tygodnie zalecono pacjentowi dawkę 50 mg na dobę.

Wówczas zauważono poprawę stanu pacjenta. Ból i obrzęk były już mniej intensywne. Po miesiącu terapia została powtórzona. Dzięki niej zmiany cofnęły się. U pacjenta w ciągu roku od zakończenia leczenia nie odnotowano nawrotu choroby.

Więcej informacji oraz zdjęcia dotyczące powyższego przypadku znajdziesz tutaj.

Źródło: dentonet.pl

Przeczytaj także: Jak przebiega ścieżka pacjenta przy podejrzeniu czerniaka?

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Rola antybiotyków w leczeniu ostrego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych

Dodaj komentarz

test

test