Po czterech latach intensywnych badań prowadzonych przez Netherlands Cancer Institute oraz firmę Mobius 3D pacjentowi z rakiem szyi i głowy po raz pierwszy wszczepiono tytanową żuchwę. Implant został zaprojektowany na podstawie skanów 3D MRI i CT pacjenta. Operacja zakończyła się sukcesem.
Guzy w żuchwie i wokół niej często są leczone poprzez usunięcie części kości. Żuchwa, w miarę możliwości, jest następnie rekonstruowana przy użyciu tkanki kostnej pobranej z innych części ciała (np. z kości strzałkowej podudzia). Metody te są jednak skomplikowane i wymagają zespolenia naczyniowego oraz mogą powodować problemy w miejscu pobrania. W praktyce klinicznej kości zastępuje się także metalowymi płytkami. Mogą one jednak pęknąć, przebić się przez błonę śluzową lub skórę w około 40 proc. przypadków. Z kolei śruby, z pomocą których mocuje się płytkę, mogą się luzować, co staje się przyczyną cierpienia pacjenta.
Możliwość dostosowania tytanowej żuchwy do konkretnego pacjenta
Eksperci z Holandii postanowili zrekonstruować żuchwę za pomocą technologii 3D i tytanu. Wydrukowany w ten sposób implant pasuje do ubytku, a także ma kształt i wagę oryginalnej żuchwy. Ponadto jest znacznie mocniejszy niż stosowane obecnie płytki oraz pozostaje na swoim miejscu dzięki ulepszonej technice mocowania. Pacjent nie ma również problemów z mówieniem, piciem czy jedzeniem.
Dzięki możliwości dostosowania tytanowej żuchwy do konkretnego pacjenta można równomiernie rozłożyć nacisk na błonę śluzową lub skórę. Zdaniem ekspertów takie rozwiązanie powinno zmniejszyć powikłania, a także poprawić wyniki funkcjonalne oraz estetyczne. Naukowcy podkreślają również, że operacja przeszczepienia żuchwy z zastosowaniem innowacyjnego implantu wykorzystuje narzędzia dostosowane do potrzeb pacjenta, a sam zabieg jest łatwiejszy i trwa krócej niż dotychczas przeprowadzane operacje.
Holenderscy badacze oczekują, że ich wynalazek będzie szerzej stosowany w latach 2023/2024. Obecnie trwają prace nad zastosowaniem implantów w innych częściach twarzy i czaszki.
Źródła: eurekalert.org, esculap.com