Egzema to stan zapalny skóry o podłożu alergicznym lub genetycznym. Zwana jest również atopowym zapaleniem skóry. Najczęściej występuje na łokciach, kolanach, krostkach, nadgarstkach, na twarzy i klatce piersiowej. Objawia się suchą, popękaną skórą i silnym świądem.
Egzema bardzo często dotyka skóry niemowląt i dzieci
Egzema może mieć postać ostrą lub przewlekłą. Chorobę tę mogą wywołać infekcje bądź czynniki alergiczne, takie jak różnego rodzaju produkty spożywcze, kosmetyki, detergenty, metale czy nawet tkaniny. Zmiany skórne mogą również wystąpić na skutek odczuwanego stresu, zmiany temperatury czy zbyt dużej wilgotności.
Bardzo często zmiany te poprzedzone są wypryskiem skórnym, który charakteryzuje się drobnymi grudkami. Te następnie przekształcają się w pęcherzyki i pękają, prowadząc właśnie do wykwitów.
Zmianom skórnym przy egzemie może towarzyszyć również zakażenie bakteryjne, podczas którego zasychająca wydzielina tworzy na skórze szarożółte strupki. W obszarze zmiany występuje również obrzęk skóry, który ustępuje zazwyczaj po pewnym czasie. Pomimo zagojenia zmian towarzyszących egzemie, na skórze mogą pozostać przebarwienia, zgrubienia, a także uciążliwy świąd.
Jak leczyć egzemę?
W leczeniu egzemy pierwszym krokiem będzie wykluczenie alergii. Dlatego oprócz dokładnego wywiadu niezbędne będą badania specjalistyczne, takie jak testy skórne bądź serologiczne. Ponadto u pacjentów z egzemą zaleca się maści na bazie kortyzonu oraz leki antyhistaminowe, których celem jest złagodzenie przebiegu choroby. U pacjentów z tym schorzeniem ważna jest również profilaktyka, która polega na unikaniu kontaktu z substancją uczulającą.
Wśród innych czynników, na które powinny zwracać uwagę osoby z egzemą są m.in. temperatura wody (gorąca woda niszczy warstwę ochronną skóry) czy długość kąpieli (unikaj długich kąpieli). Ukojenie dla skóry przyniesie również kąpiel z dodatkiem zawiesiny mąki, zastosowanie podczas kąpieli mydła z lekko kwaśnym bądź neutralnym pH, a po kąpieli gęstego kremu nawilżającego, przeznaczonego do skóry atopowej.
Przy egzemie bardzo ważne jest nawilżenie i natłuszczenie skóry
Pacjenci z tego rodzaju problemami skórnymi powinny również unikać przylegających do skóry ubrań czy długiego wystawiania skóry na promienie słoneczne. Do prania zaleca się wówczas środki hipoalergiczne.
Zmiany skórne u pacjentów z egzemą mogą być wywołane również czynnikami klimatycznymi, zmianami hormonalnymi, a nawet dymem papierosowym.
Źródło: zdrowie.gazeta.pl
Przeczytaj także: Naukowcy stworzyli biomateriał, który wspomaga regenerację kości i naczyń krwionośnych