Naukowcy z University of Connecticut, University of Nebraska-Lincoln i Harvard Medical School zaprojektowali zdalnie sterowany, „inteligentny” bandaż, który wpłynie na poprawę opieki klinicznej nad pacjentem z raną przewlekłą, poprzez dostarczanie leków do rany.
Jak donoszą badacze, nowy, inteligentny bandaż mógłby poprawić opiekę kliniczną nad pacjentem z raną przewlekłą, taką jak m.in. owrzodzenie, stopa cukrzycowa, odleżyny czy oparzenia. Jego zastosowanie będzie polegało na zaprogramowaniu przez lekarza indywidualnie dostosowanego do konkretnego pacjenta dawkowania leków, bez bezpośredniego kontaktu z chorym.
– To ważny krok naprzód w inżynierii zaawansowanych opatrunków, które ułatwiają gojenie się trudnych do leczenia ran. Co ważne, taki bandaż nie musi być ciągle zmieniany – powiedział dr Ali Tamayol, główny autor badania.
Ekspert podkreślił, iż z uwagi na to, że proces gojenia ran jest skomplikowany i wieloetapowy, każdy etap leczenia, który charakteryzuje się różnym stadium regeneracji tkanek, wymaga podania innych leków. Dlatego tak ważne jest to, iż opracowany przez naukowców innowacyjny bandaż w minimalnie inwazyjny sposób potrafi je dostarczać.
Leki wstrzykiwane są za pomocą miniaturowych igieł
Kontrola uwalniania leków odbywa się dzięki specjalnej, bezprzewodowej platformie. Leki wówczas są wstrzykiwane poprzez znajdujące się w bandażu miniaturowe igły. Mogą one przenikać do głębszych warstw łożyska rany, minimalizując przy tym ból czy stan zapalny do minimum.
Podstawą opracowania bandaża było badanie, które zostało przeprowadzone początkowo na liniach komórkowych, później na myszach chorych na cukrzycę i z poważnie uszkodzoną skórą. Opracowana technologia w leczeniu ran u zwierząt zapewniła całkowite wygojenie, bez bliznowacenia. Dlatego jak podkreślili badacze, opracowane bandaże wpływają pozytywnie na tempo i jakość gojenia się ran u chorych na cukrzycę.
Jak dodali, technologia ta mogłaby „potencjalnie zastąpić” dotychczas stosowane systemy leczenia ran i zminimalizować problemy związane z ich leczeniem, szczególnie biorąc pod uwagę zespół stopy cukrzycowej.
Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma „Advanced Functional Materials”.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: Profilaktyka odleżyn u pacjentów OIT – najważniejsze zasady