Naukowcy z USA przeprowadzili badania, by sprawdzić, w jaki sposób narażenie na dym papierosowy i płyny wyciekające z e-papierosów wpływa skórę. „Odkryliśmy, że kontakt skóry z pozostałościami nikotyny może zaburzać gojenie ran, zwiększać podatność na infekcję skóry, a także powodować stres oksydacyjny w komórkach skóry” – podkreśliła autorka badania, dr Giovanna Pozuelos.
Dym z papierosów, a także wycieki z e-papierosów, mogą mieć kontakt ze skórą poprzez osadzanie się na odzieży, włosach, meblach czy innych przedmiotach. Naukowcy odkryli, że narażenie na te substancje może uszkodzić skórę, a także utrudniać gojenie się ran. Wyniki badań zostały opisane na łamach czasopisma „Atmosphere”.
Pozostałości nikotyny mogą utrudniać gojenie się ran
Naukowcy z University of California, Riverside przeprowadzili badania na modelu ludzkiej skóry w 3D, znanego jako EpiDerm, który posiada również hodowane keratynocyty, tworzące naskórek. Model był przez 24 godziny wystawiony na działanie dymu papierosowego, a także liquidy i opary z elektronicznych papierosów. Eksperci sprawdzili również wpływ nikotyny na różne części komórek skóry.
Dr Giovanna Pozuleos z University of California, Riverside i główna autorka badania podkreśla, że analizy te wykazały, iż nikotyna może zaburzać proces gojenia ran, zwiększać podatność na infekcje skóry z powodu osłabienia odpowiedzi immunologicznej organizmu, a także powodować stres oksydacyjny w komórkach skóry. Najbardziej podatne na ww. zaburzenia są pacjenci z chorobami skóry i ranami, np. owrzodzeniami cukrzycowymi. „Kontakt skóry z pozostałościami nikotyny może zaburzyć gojenie się tych zmian oraz zwiększać ryzyko zakażeń” – wyjaśniła autorka. Ekspertka dodała, że również osoby pracujące w zadymionych środowiskach, takich jak kasyna, gdzie dozwolone jest palenie w pomieszczeniu, mogą być narażone na te niebezpieczne toksyny.
Naukowcy zaobserwowali, że zmiany jakie zaszły w mitochondriach keratynocytów wystawionych na 24-godzinne działanie nikotyny, są jednak odwracalne. Prue Talbot, biolog komórkowy, podkreślił, że skóra może się zregenerować, ale należy wówczas unikać ciągłej ekspozycji na nikotynę. Badacze wyjaśniają, że uszkodzenia skóry są związane zarówno ze stężeniem dymu i oparów, jak i czasem ekspozycji na te zanieczyszczenia. Dlatego zalecają, by pomieszczenia, gdzie jest dozwolone palenie były regularnie sprzątane i wietrzone.
Źródło: sciencedaily.com
Przeczytaj także: Eksperci alarmują: e-papierosy mają potencjał do wybuchania i mogą powodować poważne obrażenia