Choć skaleczenie wywołane kartką papieru powoduje zwykle niewielką i płytką ranę, to może być bardzo uciążliwe. Wynika to z kilku czynników, zwłaszcza anatomii ludzkiego organizmu oraz samego umiejscowienia rany.
Za odczuwanie bólu w ludzkim organizmie odpowiedzialne są receptory nazywane nocyceptorami. Duże ich skupiska znajdują się między innymi w skórze dłoni, gdzie najczęściej dochodzi do skaleczeń papierem.
Dlaczego skaleczenie kartką papieru może być bolesne?
Skaleczenie spowodowane kartką papieru jest zazwyczaj płytkim urazem, natomiast w połączeniu z dużą ilością zakończeń nerwowych w skórze palców ból odczuwany przy takim urazie często jest bardzo uciążliwy. Wynika to z faktu, iż przy drobnych urazach nie dochodzi do uszkodzeń zakończeń nerwowych, co zwiększa ilość impulsów odbieranych przez mózg. Podobny mechanizm obserwowany jest w przypadku lekkich oparzeń – I i II stopnia, które również są bardzo bolesne. Ponadto skóra na dłoniach ulega ciągłemu napinaniu i rozluźnianiu, co sprawia, że krawędzie rany często się od siebie oddalają, doprowadzając do ponownego otwarcia urazu, wywołując ból. Rany na placach mogą również ulegać częstym podrażnieniom, zwłaszcza podczas dotykania przedmiotów.
W ranie mogą pozostawać niewielkie fragmenty papieru
Nie bez znaczenia jest również sama struktura kartki papieru. Choć w dotyku może się wydawać idealnie gładką powierzchnią, to pod mikroskopem można zobaczyć, że krawędź kartki przypomina bardziej piłę niż ostrze noża. Widoczne są na niej liczne ząbki, które rozrywają skórę, zamiast gładko ją przecinać.
Kolejnym elementem odpowiedzialnym za ból przy tego typu ranach jest fakt, że w ranie pozostają niewielkie fragmenty papieru, które mogą wywoływać podrażnienie. Do produkcji papieru wykorzystuje się różnego rodzaju chemikalia, które służą między innymi do wybielania. Ich obecność również wpływa na intensywność odczuwanego bólu.
Połączenie tych czynników sprawia, że choć skaleczenie kartką papieru wydaje się nieistotnym urazem, może być naprawdę kłopotliwe. Należy również pamiętać, że tak jak inne rany, zacięcie kartą papieru wymaga dezynfekcji i zabezpieczenia, ze względu na ryzyko zakażenia.
Źródło: scientificamerican.com