Zbyt obfity wysięk z rany może stanowić przyczynę spowolnienia, a nawet zahamowania procesu gojenia. Dlatego podstawą procesu terapeutycznego jest odpowiednie dobranie opatrunku specjalistycznego, który będzie w stanie poradzić sobie ze zwiększonym wyciekiem płynu surowiczego. Takie właściwości posiadają opatrunki chłonne, m.in. ConvaMax™ Superabsorber.
Rola wysięku w procesie gojenia rany
Wysięk pojawiający się w ranie jest zjawiskiem naturalnym, a zarazem oczekiwanym, aby uraz goił się prawidłowo. Zgodnie z wytycznymi Światowego Związku Towarzystw Leczenia Ran (WUWHS) rany wilgotne goją się 2-3 razy szybciej niż suche. Wysięk zabezpiecza dno rany przed wysychaniem, wspomaga migrację komórek naprawiających tkanki, dostarcza niezbędne dla metabolizmu komórkowego składniki odżywcze i wspomaga autolizę, czyli oddzielanie martwych lub uszkodzonych tkanek. Niekorzystny dla procesu gojenia się rany jest zarówno niedobór, jak i nadmiar wysięku. Dlatego opatrunki specjalistyczne powinny być dostosowywane indywidualnie do każdej rany.
– Zbyt mały czy zbyt duży wysięk zaburza procesy naprawcze i znacznie opóźnia lub całkowicie uniemożliwia gojenie. Opatrunki specjalistyczne, które dobieramy indywidualnie do ilości wysięku powinny pochłonąć jego nadmiar wraz z bakteriami, zatrzymywać je w swojej strukturze, a jednocześnie utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności w ranie – podkreśliła specjalistka leczenia ran mgr Anna Mirosz.
Jak zadbać o rany nadmiernie sączące się?
Rany trudno gojące się wymagają nie tylko zastosowania odpowiedniego opatrunku specjalistycznego, ale też odpowiedniej higieny. Niezwykle ważne jest, aby przy każdej zmianie opatrunku ocenić proces gojenia rany i stan skóry wokół niej. Dzięki takiej kontroli można na bieżąco wprowadzić ewentualne zmiany w sposobie prowadzenia terapii. Równie istotne są regularne oczyszczanie i dezynfekcja rany. Procedury te pozwalają zapobiec rozwojowi zakażenia.
Kolejnym bardzo ważnym elementem właściwej opieki nad raną jest dobranie odpowiedniego rozmiaru opatrunku, tak aby chronił nie tylko samą ranę, ale także tkanki wokół niej. Nadmiar wysięku w ranie prowadzić może do maceracji skóry, czyli uszkodzenia jej powierzchownych warstw, której przyczyną jest długotrwałe działanie środowiska wodnego lub wilgoci na skórę. W przypadku opatrunku ConvaMax™ Superabsorber dostępnych jest wiele rozmiarów, które umożliwiają zastosowanie zarówno przy niewielkich i płytkich ranach, jak i większych owrzodzeniach.
– Sposób doboru opatrunku jest oparty na strategii TIME/ TIMERS. Wiemy, że wysięk składa się z wielu elementów tj.: wody, elektrolitów, substancji odżywczych, w tym białek, enzymów, cytokin, ale również pozostałości rozkładanych tkanek. Duża ilość wysięku, ucieczka białka, wilgotne środowisko oraz temperatura stwarzają idealne warunki dla namnażania się drobnoustrojów i tworzenia biofilmu. Dlatego dobierając opatrunek zwracamy uwagę na wielkość i głębokość rany, ilość wysięku oraz stan mikrobiologiczny, ze zwróceniem uwagi na komórki martwicze w ranie – zaznaczyła specjalistka w leczeniu ran mgr Zuzanna Konrady.
Opatrunek ConvaMax™ z superabsorbentem w leczeniu ran z nadmiernym wysiękiem
ConvaMax™ Superabsorber jest opatrunkiem, który spełnia kilka funkcji i łączy kilka cech, takich jak wysoki poziom absorpcji nawet pod uciskiem, wysoki stopień zatrzymywania płynów i bakterii, zapewnia odpowiednią wilgotność w ranie, a także chroni skórę wokół rany przed maceracją. Produkt nie tylko absorbuje metaloproteinazy (MMP), ale wiąże je, redukując ich nadmiar, co sprzyja gojeniu. Może być stosowany zarówno w formie opatrunku pierwotnego, jak i wtórnego, np. z opatrunkiem AQUACEL® Ag+ Extra™.
– Produkt ten może być stosowany pod kompresjoterapię, ponieważ charakteryzuje się wysokim poziomem zatrzymywania płynów. Oznacza to, że wchłonięty wysięk nie zostanie uwolniony z powrotem do rany czy ubrania. Zabezpieczamy go bandażem dzianym, rękawem/elastyczną siatką opatrunkową lub taśmą/plastrem w zależności od umiejscowienia rany. Nie należy go przecinać, opatrunek musi pozostać nienaruszony – dodała Anna Mirosz.
ConvaMax™ Superabsorber jest nowym opatrunkiem, który pozwala na redukcję częstotliwości zmian opatrunku, jest miękki i elastyczny. Dzięki swoim właściwościom chłonnym dba nie tylko o pozbywanie się nadmiaru wysięku z rany, zamykając go w opatrunku, ale też zapobiega przesiąkaniu wydzieliny, co stanowi problem dla wielu pacjentów.
– Opatrunek ten możemy dobrać w oparciu o gamę rozmiarów zarówno z opcją przylepną, jak i nieprzylepną. Jest łatwy w stosowaniu, zapobiega przeciekaniu poprzez wysoką chłonność, absorbcję i zatrzymywanie płynów, dając komfort pacjentowi. Poprzez swoją miękkość idealnie dopasowuje się do rany, przyspieszając proces gojenia – podkreśliła Zuzanna Konrady.
Przewidziane zastosowanie wyrobów AQUACEL ® Ag+ Extra™, ConvaMax™ Superabsorber: opatrunki na rany.
Źródła:
M. Kucharzewski, E. Szkiler, G. Krasowski, M. Bartoszewicz, T. Banasiewicz, A. CHrapusta, Z. Konrady, A. Mirosz, B. Aziewicz-Gabis, A. Sieroń, G. Oszkinis, K. Strojek, Z. Rybak, „Algorytmy i wytyczne postępowania terapeutycznego w ranach trudno gojących się”, Forum Leczenia Ran 2020;1(3), str. 95–116
In-vitro preformance characteristic of ConvaMax, WHRI6045 Ms161, Data on file ConvaTec Inc.
World Union of Wound Healing Societies (2019) Consensus Document. Wound exudate effective assessment and management. Available on: www.woundsinternational.com
Artykuł powstał we współpracy z firmą ConvaTec.