Na łamach czasopisma naukowego „Forum Leczenia Ran” pojawił się artykuł pt. „Algorytmy i wytyczne postępowania terapeutycznego w ranach trudno gojących się. Update 2024”. Opracowanie obejmuje aktualizację podstawowego zbioru zasad i rekomendacji specjalistów z różnych dziedzin medycyny dotyczących postępowania z ranami i różnych etiologiach. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!
Autorami artykułu „Algorytmy i wytyczne postępowania terapeutycznego w ranach trudno gojących się. Update 2024”* jest grupa specjalistów różnych dziedzin medycyny w składzie: Elżbieta Szkiler, Marek Kucharzewski, Grzegorz Krasowski, Marzenna Bartoszewicz, Tomasz Banasiewicz, Anna Chrapusta, Zuzanna Konrady, Anna Mirosz, Kinga Spyrka, Aleksander Sieroń, Grzegorz Oszkinis, Krzysztof Strojek, Zbigniew Rybak.
Aktualizacja wytycznych postępowania z raną trudno gojącą się
Jak podkreślają autorzy, celem artykułu jest stworzenie algorytmów terapeutycznych, które będą mogły stanowić podstawę przy ocenie rany, monitoringu i doborze optymalnej metody postępowania w poszczególnych etapach jej leczenia. Dokument w swoich założeniach ma stanowić przydatne narzędzie dla praktyków, które ułatwi prawidłowe podejmowanie decyzji terapeutycznych w procesie leczenia ran. Aktualizacja wytycznych jest rozszerzeniem dotychczasowych algorytmów i porusza nowe aspekty postępowania z ranami w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną.
W artykule wskazano, jakie zawody posiadają uprawnienia do leczenia trudno gojących się ran. Zarekomendowano również, by w celu uzyskania efektywności i kompleksowości leczenia, w procesie leczenia aktywnie uczestniczyły zespoły interdyscyplinarne. W zależności od etiologii i rodzaju rany skład zespołu współpracującego w ramach diagnostyki, leczenia i pielęgnacji może być różny i dostosowany do indywidualnych potrzeb prawidłowego leczenia pacjenta z raną.
W opracowaniu szczegółowo opisano również:
- epidemiologię trudno gojących się ran;
- patogenezę trudno gojących się ran;
- etiologię trudno gojących się ran;
- badanie pacjenta z raną niegojącą się;
- ocenę rany;
- opiekę holistyczną;
- leczenie miejscowe ran niegojących się;
- terapię podciśnieniową;
- ochronę skóry;
- leczenie żywieniowe;
- leczenie bólu;
- edukację i współpracę z chorym oraz jego otoczeniem;
- metody wspomagające.
Zapraszamy do zapoznania się z całą treścią artykułu w wolnym dostępie na stronie: https://evereth.pl/category/flr/2024-flr/flr-2024-1/
Zachęcamy także do zamówienia pojedynczego egzemplarza lub prenumeraty: https://evereth.pl/forum-leczenia-ran/prenumerata/
*Treść artykułu przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów, tj. osób posiadających formalne wykształcenie z zakresu medycyny/ochrony zdrowia oraz dla przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie medycyny/ochrony zdrowia w rozumieniu Ustawy o Wyrobach Medycznych.