W domu często dochodzi do skaleczeń, otarć czy oparzeń. Nie każdy uraz wymaga interwencji lekarza. Odpowiednio zaopatrzona apteczka umożliwia samodzielne opatrzenie zranienia i jego późniejszą pielęgnację. Pielęgniarka specjalizująca się w leczeniu ran, mgr Agata Korgól, podpowiada, co może przydać się podczas opatrywania ran w warunkach domowych.
Podczas kompletowania domowej apteczki warto zdecydować się na produkty, które ułatwią opatrywanie ran, nawet dla osób niemających w tym żadnego doświadczenia. Stosowanie nowoczesnych, profesjonalnych środków może przyspieszyć gojenie rany, zabezpieczyć ją przed powikłaniami i zmniejszyć dolegliwości bólowe.
- Antyseptyki
Oczyszczenie i odkażenie rany pozwala uniknąć infekcji. W domowej apteczce nie może więc zabraknąć środków odkażających. Nie powinno się jednak używać wody utlenionej. Środek ten ma niewielkie właściwości bakteriobójcze, wpływa negatywnie na proces gojenia i podrażnia zdrowe tkanki. Znacznie lepiej sprawdzą się antyseptyki, czyli specjalistyczne produkty o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych i oczyszczających. Preparaty antyseptyczne mają silne działanie bakteriobójcze, zapobiegają zakażeniom rany i przyspieszają gojenie. W przeciwieństwie do wody utlenionej antyseptyki nie powodują dodatkowego bólu w kontakcie z raną. Można nabyć je w aptece bez recepty.
- Jałowe samoprzylepne opatrunki
Do domowej apteczki warto zakupić pojedyncze sterylne opatrunki samoprzylepne. W przeciwieństwie do plastrów z opatrunkiem, które można ciąć na mniejsze kawałki, lepiej trzymają się skóry, ponieważ klej znajduje się dookoła całego opatrunku, a nie tylko z dwóch stron. Warto kupić kilka takich opatrunków w różnych rozmiarach – dzięki temu będzie można dostosować je do wielkości rany.
- Opatrunki hydrożelowe
Jednym z najczęstszych urazów, do których dochodzi w warunkach domowych, są oparzenia. Dlatego dobrze, by w apteczce znalazł się sterylny opatrunek hydrożelowy. Opatrunek ten kładzie się na ranę oparzeniową po wcześniejszym schłodzeniu jej wodą. Nawilża ranę, przyspiesza regenerację naskórka, hamuje rozwój bakterii i uśmierza ból. Opatrunki hydrożelowe warto przechowywać w lodówce.
- Opatrunki z pianki poliuretanowej
Kolejnym produktem, który powinien znaleźć się w apteczce, jest opatrunek z pianki poliuretanowej. Jego ogromną zaletą jest to, że można położyć go na każdy rodzaj rany bez ryzyka, że pogorszy jej stan. Opatrunki poliuretanowe przyspieszają proces gojenia i zmniejszają ryzyko rozwoju zakażenia.
Przy wyborze opatrunku poliuretanowego warto zwrócić uwagę, by w składzie nie było srebra, ponieważ u opatrywanej osoby może wystąpić reakcja alergiczna. Dobrym pomysłem będzie kupno opatrunku z dodatkową warstwą klejącą. Warstwa kleju ułatwia założenie opatrunku, zwłaszcza gdy zranienie znajduje się na trudno dostępnych częściach ciała, np. zgięciach kończyn. Opatrunki poliuretanowe są też praktycznym rozwiązaniem, ponieważ można ciąć je na kawałki bez obawy, że stracą przez to swoje właściwości. Niewykorzystaną część opatrunku można schować z powrotem do apteczki i użyć przy następnej okazji. Opatrunki z pianki poliuretanowej nie przywierają do rany, dlatego zmiana takiego opatrunku jest bezbolesna.
- Plastry i siatki elastyczne
Domową apteczkę warto zaopatrzyć w elastyczne plastry. W przeciwieństwie do plastrów w rolce można je dowolnie rozciągać, co ułatwia założenie opatrunku. Elastyczne plastry lub siatki dobrze sprawdzają się przy opatrywaniu takich części ciała jak kolana czy łokcie, ponieważ nie ograniczają swobody ruchów.
- Bandaże kohezyjne
W apteczce powinien znaleźć się bandaż kohezyjny, znacznie łatwiejszy w użyciu od tradycyjnych bandaży elastycznych. Bandaż kohezyjny klei się sam do siebie. Dzięki temu nie ma potrzeby użycia dodatkowych zapinek, by utrzymać bandaż na ciele. Z jego nałożeniem bez trudu poradzą sobie osoby mniej doświadczone, w tym także dzieci.
- Spraye do usuwania przylepca
W trakcie kompletowania apteczki warto zdecydować się na spray do usuwania przylepca, który pozwala na szybkie i bezbolesne usunięcie plastrów i opatrunków samoprzylepnych. Chroni też skórę przed podrażnieniem, ogranicza ryzyko uszkodzenia zdrowych tkanek i zaburzenia procesu gojenia rany.