Naukowcy z Father Muller Medical College w Mangalore (Indie) ogłosili, że z powodu częstego mycia rąk i stosowania preparatów dezynfekcyjnych ponad dwie trzecie społeczeństwa może mieć dolegliwości związane z zapaleniem skóry rąk.

Podczas sympozjum European Academy of Dermatology and Venereology (EADV) 2021 zostały przedstawione badania na temat wpływu środków dezynfekcyjnych na bazie alkoholu i częstego mycia rąk na stan skóry dłoni.
Podrażnienia wywołane środkami do higieny rąk
Badania wykazały, że stany zapalne skóry są powszechnym problemem zarówno wśród lekarzy, jak i u osób niezwiązanych z pracą w służbie zdrowia. Naukowcy przebadali 582 osoby, z których połowę stanowili pracownicy medyczni, a pozostali należeli do zdrowych osób z ogólnej populacji. Zapalenie skóry rąk wykryto u 92,6 proc. medyków oraz 68,7 proc. pozostałych uczestników badania, chociaż niespełna 3 proc. ogółu badanych zgłaszało takie dolegliwości wcześniej.
Przebadani wskazywali, że podrażnienie i suchość skóry stanowiły główny powód zaniechania konsekwentnego stosowania higieny rąk. Potrzebę rezygnacji z regularnej dezynfekcji dłoni zgłosiło 72,1 proc. pracowników ochrony zdrowia i 50,8 proc. zdrowych respondentów.
Zwiększona utrata wody z naskórka
Przeznaskórkowa utrata wody (TEWL) to parametr pomiaru funkcji bariery skórnej, wyrażany w g/m2h. Normy dla zdrowej tkanki skórnej to od 5 do 25 g/m2h. Tymczasem u pacjentów przebadanych przez Father Muller Medical College w Mangalore wartość TEWL sięgała 65,4 g/m2h u kobiet i 58,2 g/m2h u osób pracujących na oddziale intensywnej terapii.
Dr Monisha Madhumita z Father Muller Medical College zaznaczyła, że badania z wykorzystaniem TEWL do mierzenia funkcji bariery skórnej znajdą zastosowanie w testach na skuteczność różnych barierowych środków ochronnych. Posłużą także do analizy praktyk higieny rąk i badania produktów, które zapobiegają zmianom na skórze dłoni.
Leczenie zapalenia skóry dłoni
W przypadku zapalenia skóry dłoni zaleca się nawilżanie skóry i unikanie substancji, które podrażniają skórę. Należy unikać częstego mycia rąk oraz kontaktu z wodą. Zaleca się również używanie rękawic ochronnych i łagodnych mydeł w celu zmniejszenia objawów podrażnienia. Dodatkowo lekarz może przepisać leki, takie jak: antybiotyki, kortykosteroidy czy doustne leki przeciwhistaminowe.
Źródła: pap.pl, portal.abczdrowie.pl, dermoklinika.pl
Przeczytaj także: Hydrożelowy opatrunek ochroni nawet przed opornymi bakteriami