Test

Gdańscy naukowcy precyzyjnie określają gatunki bakterii gronkowców

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej i z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali metodę pozwalającą na szczegółowe określenie gatunku szczepów bakterii z rodzaju gronkowców. Rozwiązanie pozwoli na prowadzenie skuteczniejszego leczenia zakażonego drobnoustrojem pacjenta.

Innowacyjna metoda została opracowana przez  dr. hab. Romana Kotłowskiego, prof. PG z Katedry Biotechnologii Molekularnej i Mikrobiologii Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, dr. hab. n. med. Katarzynę Garbacz, prof. uczelni, oraz dr. n. med. Ewę Kwapisz z Zakładu Mikrobiologii Jamy Ustnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Od pacjenta wyizolowano niezwykle rzadkie szczepy bakterii

Lekarze z UCK w Gdańsku potrzebowali szczegółowych informacji na temat gatunku bakterii, którymi zakażony był jeden z pacjentów placówki. Eksperci PG i GUMed zastosowali nowatorską metodę badań genetycznych, która pozwoliła na identyfikację bakterii określając ich gatunek jako Staphylococcus succinus subsp. casei. Od pacjenta wyizolowano dwa szczepy bakterii, które okazały się niezwykle rzadkie.

Naukowcy poddali badaniom gen o nazwie nucH. Gen zidentyfikowano za pomocą analizy sekwencji DNA – chociaż metoda ta nie jest nowa, to po raz pierwszy użyto sekwencję genu nucH jako sposobu diagnostyki do identyfikacji trudnych do określenia szczepów patogennnych gronkowca. W tej metodzie sekwencjonowania analizom poddano fragment kodu genetycznego, który liczył 81 par nukleozydów kodujący prawie cały gen nucH. Eksperci podkreślają, że alternatywnym etapem badania może być zastosowanie enzymów specyficznych wobec cząsteczek DNA.

„Do analizy używane są enzymy, które potrafią „przecinać” DNA – dla różnych gatunków bakterii inaczej. Pozyskane są dzięki temu różne długości fragmentów DNA – w tym wypadku genu nucH o stosunkowo krótkiej sekwencji nukleotydowej. Jest to metoda znacznie łatwiejsza niż stosowana do tej pory z uwagi na około 10-krotne zmiejszenie analizowanej sekwencji nukleotydowej” – wskazują naukowcy.

Obiecujący test diagnostyczny do identyfikacji gatunków bakterii z rodzaju gronkowca

– Sekwencjonowanie zidentyfikowanego unikalnego fragmentu genu nucH wydaje się obiecującym testem diagnostycznym do identyfikacji gatunków bakterii z rodzaju Staphylococcus. Na podstawie naszych wyników możemy założyć, że prawdopodobnie inne gatunki rodzaju Staphylococcus pochodzące z różnych próbek klinicznych można zidentyfikować za pomocą opracowanej przez nas metody sekwencjonowania fragmentu genu nucH – podkreśla prof. Roman Kotłowski.

Eksperci wyjaśniają, że potrzebne jest poszerzenie baz genetycznych o znacznie większą liczbę sekwencji genu nucH dla innych gronkowców, jak również innych bakterii oraz dalsze prace badawcze. Pozwoli to na rozpowszechnienie tej metody i prowadzenie skuteczniejszego leczenia zakażonych pacjentów poprzez połączenie informacji na temat budowy ściany komórkowej bakterii oraz lekooporności.

Źródło: Politechnika Gdańska

 

Przeczytaj także: Naukowcy odkryli gen gronkowca złocistego związany z tworzeniem biofilmu

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Dodaj komentarz

test

test