W dniach 1-3 czerwca 2022 r. w hotelu Mercure Kasprowy w Zakopanem odbędzie się IX Konferencja Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Ratunkowego. Tegoroczny program wydarzenia został podzielony na dziewięć sesji, podczas których odbędzie się ponad 40 wykładów. Jakie zagadnienia będą poruszane podczas konferencji?
Podczas IX Konferencji Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Ratunkowego uczestnicy będą mieli okazję wysłuchania ciekawych wykładów i paneli dyskusyjnych prowadzonych przez wybitnych ekspertów z Polski i zagranicy. Równolegle do wykładów, pierwszego i drugiego dnia konferencji, odbędzie się łącznie siedem warsztatów praktycznych. W tegorocznej edycji wydarzenia organizatorzy zaplanowali także Sesję Plakatową, czyli ekspozycję plakatów z możliwością dyskusji z ich autorami.
– W ramach IX edycji Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Ratunkowego poruszymy najważniejsze zagadnienia związane z pracą na miejscu wypadku. (…) W programie konferencji przewidziano ciekawe wykłady, a także sesje warsztatowe oraz symulacje. Dzięki interdyscyplinarnej formie konferencji przekażemy uczestnikom zarówno wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne, a wszystko to z myślą o dobru pacjenta. Pamiętajmy, że ciągła edukacja to wyższa jakość opieki, a tym samym większa satysfakcja z wykonywanej pracy – podkreśla Marek Maślanka, prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Ratunkowego oraz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji.
Program wydarzenia znajduje się pod tym linkiem do pobrania w zakładce „Program merytoryczny”.
Międzynarodowa wymiana doświadczeń i wciąż aktualny COVID-19
Na IX Konferencji Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Ratunkowego pojawi się wiele osobistości związanych z dziedziną ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa ratunkowego. Wśród zaproszonych ekspertów znaleźli się również cenieni specjaliści z zagranicy – m.in. USA, Belgii, Hiszpanii, Włoch i Słowacji. Międzynarodowej wymiany doświadczeń uczestnicy będą mogli posłuchać już pierwszego dnia konferencji. Goście z zagranicy będą również prowadzić wykłady w trakcie kolejnych sesji konferencji.
Wciąż aktualnym tematem w medycynie jest COVID-19, dlatego wśród wielu wykładów konferencji nie zabrakło również miejsca dla tematów poświęconych tej kwestii. Pandemia miała wpływ na wiele dziedzin medycznych, również na medycynę ratunkową. Eksperci opowiedzą m.in. o syndromie długiego COVID-19, próbach samobójczych w czasie pandemii czy obliczach koronawirusa w pediatrycznym oddziale ratunkowym.
Problemy i wyzwania pielęgniarek w ratownictwie medycznym
Konferencja Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Ratunkowego jest również idealnym miejscem do dyskusji na temat wyzwań, jakie stoją przed zawodem pielęgniarki ratunkowej i ratownika medycznego. Możliwość spotkania w szerokim gronie specjalistów stwarza okazję do wymiany doświadczeń i poprawy współpracy między personelem medycznym.
Panele dyskusyjne, które odbędą się podczas konferencji, będą poruszały aktualne problemy w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, a także aspekty rozwoju zawodowego. Podczas panelu szansę na wymianę zdań zyskają również uczestnicy. Ponadto nie zabraknie rozmów na temat prawidłowej komunikacji w zespole, kompetencji zawodowych i kwalifikacji.
Jeżeli chodzi o wyzwania, jakie stoją przed medycyną ratunkową, wciąż jednym z najbardziej aktualnych jest agresja pacjentów wobec personelu medycznego. Wykład na ten temat odbędzie się już pierwszego dnia konferencji. Prelegenci będą również mówić na temat pracy w ekstremalnych warunkach, np. terrorystycznych, czy górniczych, a także na misjach wojskowych. Wykładowcy opowiedzą również o codziennych wyzwaniach w tym zawodzie, takich jak interwencja ZRM u pacjenta objętego opieką paliatywną czy transport międzyszpitalny pacjenta wentylowanego mechanicznie.
Sesja o obrażeniach i urazach
Pierwsza pomoc przy urazach i obrażeniach to jeden z ważniejszych elementów pracy ratownika medycznego i pielęgniarki ratunkowej. Dlatego organizatorzy poświęcili temu tematowi całą sesję, która odbędzie się drugiego dnia konferencji.
Prelegenci opowiedzą m.in. o zaopatrzeniu pacjenta z raną ostrą w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, a także o balistyce końcowej w ujęciu praktycznym – w tej kwestii omówiony zostanie program badawczy oraz zostaną wysunięte pierwsze wnioski. W sesji nie zabraknie również tematów poświęconych oparzeniom, a w szczególności pierwszej dobie po oparzeniu, oraz omówienia działań przedszpitalnych, transportu i leczenia wstrząsu. Pozostałe wykłady będą również poruszały tematykę odmrożeń i zaleceń dotyczących wstępnego postępowania, a także hipotermii pourazowej – jej zapobieganiu i leczeniu.
Sesja zakończona zostanie dyskusją, podczas której uczestnicy będą mieli okazję zadawać pytania ekspertom.
„Aktualizowanie i poszerzanie wiedzy jest absolutną koniecznością”
– Wierzymy, że aktualna wiedza to najważniejsze narzędzie w walce o zdrowie i życie naszych pacjentów. Medycyna ratunkowa to dziedzina, która szybko i dynamicznie się rozwija, dlatego aktualizowanie i poszerzanie wiedzy jest absolutną koniecznością. Sukces leczenia w wielu przypadkach może zależeć od tego, czy znamy najnowsze wytyczne i zalecenia oraz czy potrafimy wykorzystać nowoczesne technologie. Profesjonalna, stale rozwijana wiedza ma moc ratowania życia. (…) Mamy nadzieję, że organizowane przez nas wydarzenie przyczyni się do podnoszenia kompetencji pielęgniarek ratunkowych i pomoże w budowaniu prestiżu i samodzielności naszego zawodu – zaznaczył prezes PTPR.
Organizatorem IX Konferencji Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Ratunkowego jest wydawnictwo naukowe Evereth Publishing, Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Ratunkowego oraz Szpital Powiatowy im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
Przeczytaj także: Prezes PTPR: „Wojna pokazała nam, jak ważna jest współpraca między różnymi środowiskami medycznymi. Musimy rozmawiać i dzielić się doświadczeniami”