Karboksyterapia – metoda stosowana w leczeniu trudno gojących się ran
Leczenie ran Newsy Owrzodzenia żylne goleni Pielęgnacja

Karboksyterapia – metoda stosowana w leczeniu trudno gojących się ran

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Karboksyterapia to zabieg wykorzystujący dwutlenek węgla. Stosuje się go głównie w medycynie i kosmetologii estetycznej, jak również m.in. w leczeniu łuszczycy, trudno gojących się ran, owrzodzeń naczyniowych lub cukrzycowych, zaburzeń krążenia, zespołu Raynauda czy skurczy nóg. Jakie są przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu?

Zabiegu wykorzystującego dwutlenek węgla zdecydowanie nie należy wykonywać u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, osób z niewydolnością serca, wątroby, płuc, nerek czy chorobami krwi. Bezwzględnie nie jest to zabieg dla pacjentów z chorobami układu krwionośnego, po przeszczepach lub usunięciu organów oraz z chorobami nowotworowymi. Zdecydowanym przeciwwskazaniem jest również epilepsja oraz jaskra.

Karboksyterapii nie zaleca się również u osób stosujących leki przeciwzakrzepowe, przeciwdepresyjne lub sterydowe. Zabieg nie będzie również zalecany astmatykom, u których można ewentualnie podać do 30 cm3 oraz cukrzykom. Tej grupie pacjentów przy uregulowanej chorobie można wykonać zabieg, z wyjątkiem kończyn. Względnym przeciwwskazaniem do zabiegu będzie również m.in. endometrioza, wirusowe, bakteryjne i grzybicze infekcje skóry, a także zaawansowany wiek.

Jakie powikłania wiążą się z karboksyterapią?

Zabieg podczas którego deponowany jest w skórę pacjenta dwutlenek węgla może wiązać się z takimi powikłaniami jak lekko uwypuklone miejsce zabiegu, opuchlizna, swego rodzaju dyskomfort oraz uczucie pieczenia i rozpierania. Ten ostatni objaw jednak szybko ustępuje, zazwyczaj już po 3-5 minutach od zabiegu.

Wśród innych skutków ubocznych wymienić należy zaczerwienienie miejsca podania gazu, obrzęk, a nawet zasinienia bądź krwiaczki.

Czy do zabiegu z wykorzystaniem dwutlenku węgla należy się przygotować?

Osoby, które zdecydowały się na karboksyterapię przed zabiegiem powinny pamiętać o założeniu niekrępujących ruchów ubrań oraz przyjmowaniu na 2-3 dni przed zabiegiem min. 2 l wody w ciągu dnia. Co równie ważne, po zabiegu przez dwa dni nie zaleca się spożywania alkoholu oraz uprawiania intensywnego sportu.

Karboksyterapię w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta wykonuje się śródskórnie lub podskórnie. Podczas tych płytkich nakłuć pacjent nie wymaga znieczulenia miejscowego. Jest to zabieg bezpieczny i mało inwazyjny.

Źródło: aptekagemini.pl

Przeczytaj także: Ruszyła rejestracja na warsztaty online: „Leczenie ran – perspektywa praktyka”!

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Pielęgniarstwo w Anestezjologii i Intensywnej Opiece”:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *