Naukowcy z Korei Południowej opracowali innowacyjną metodę leczenia przetok pęcherzowo-pochwowych za pomocą białka o właściwościach spajających. Substancja wykorzystana przez badaczy zachowuje skuteczność nawet przy ekspozycji na mocz.
Zespół naukowców z ośrodka POSTECH-Korea University wykorzystał w swoim projekcie badawczym pochodzące od małży białko o właściwościach spajających (ang. mussel adhesive protein, MAP). Naukowcy przetestowali skuteczność biosubstancji w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych. Testy przeprowadzone na świńskim modelu wykazały, że MAP pozwala na szybsze i bardziej efektywne zamknięcie przetoki niż stosowane dotychczas metody leczenia z wykorzystaniem szwów. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Acta Biomaterialia”.
Innowacyjna formuła
Naukowcy z POSTECH-Korea University opracowali formułę substancji do spajania tkanek w 2016 roku. Wykorzystali białko małży do stworzenia niemieszalnego z wodą bioadhezyjnego żelu, który nie rozpuszcza się w płynach ustrojowych takich jak krew czy mocz. Powstały w ten sposób płynny klej o wysokiej lepkości może być aplikowany na obszar przetoki za pomocą strzykawki.
Ponadto dzięki maksymalizacji stężenia katecholu, który u małży pełni ważną funkcję w adhezji podwodnej, stabilność białkowego kleju zwiększa się w obecności płynów ustrojowych. Dzięki elastycznym właściwościom substancji możliwe jest skuteczne zamknięcie przetoki w obrębie pęcherza, pomimo tego że narząd ten stale kurczy się i rozszerza. Klej białkowy ulega biodegradacji, pozwalając na naturalną regenerację tkanek.
Szerokie zastosowanie kliniczne
Badania wykazały, że klej białkowy nie wywołuje stanu zapalnego ani reakcji immunologicznej w miejscu zamknięcia przetoki. Zastosowanie kleju nie wymaga skomplikowanych procedur, a sama substancja jest łatwa do pozyskania w dużych ilościach. Z tego względu kleje białkowe mogą znaleźć powszechne zastosowanie w medycynie w krajach rozwijających się, gdzie dostęp do zaawansowanych technologii i nowoczesnych ośrodków jest ograniczony.
Jak mówi prof. Seokho Kang z Korea University, jeden z autorów projektu:
–Opracowana przez nasz zespół metoda może znaleźć zastosowanie w małoinwazyjnych zabiegach chirurgicznych takich jak chirurgia endoskopowa oraz chirurgia robotyczna. Ze względu na właściwości klejów białkowych takie jak niemieszalność z wodą czy lepkość w obecności płynów w przyszłości widzimy dla nich zastosowanie również w operacjach otwartych – podsumowuje ekspert.
Proces wprowadzania substancji na rynek komercyjny jest w toku.
Źródło: eurekalert.org
Przeczytaj także: Inteligentny tatuaż – jakie ma zastosowanie w diagnostyce i leczeniu ran?