Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham odkryli nową klasę polimerową, która aktywuje zarówno immunologiczne, jak i nieimmunologiczne komórki pomocne w gojeniu trudno gojących się ran cukrzycowych. Odkrycie zostało opublikowane na łamach naukowego czasopisma Advanced Materials.
Wykorzystanie fibroblastów
Leczenie ran jest złożonym biologicznie procesem, który angażuje wiele typów komórek do wspólnej pracy. Szczególnie ważną rolę w leczeniu rany odgrywają fibroblasty, które są w szczególności odpowiedzialne za produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Ogólnie rzecz biorąc są odpowiedzialne za odbudowę tkanki. Cukrzyca może zaburzyć i spowolnić ten proces. Może dojść do infekcji, a w skrajnych przypadkach do amputacji. Sprawia to, że gojenie rany jest wtedy utrudnione.
Nowe technologie opatrunkowe
W trakcie badań przesiewowych specjaliści z School of Life Sciences and Pharmacy przeanalizowali 315 różnych powierzchni polimerowych pod kątem składu chemicznego. Badania trwały dopóty, dopóki naukowcy nie zidentyfikowali polimeru, który aktywuje w proces gojenia fibroblasty i komórki uczestniczące w reakcjach immunologicznych. Zespół ze School of Engineering wytworzył cząsteczki inkrustowane na powierzchni polimerem. Cząsteczki te mogą zostać podane bezpośrednio na obszar rany.
Polimery
Polimery to substancje chemiczne o bardzo dużej masie cząsteczkowej, które składają się z wielokrotnie powtórzonych jednostek zwanych merami. Materiały te mają unikalne właściwości, w zależności od rodzaju łączonych cząsteczek i sposobu ich wiązania. Niektóre polimery zginają się i rozciągają, podobnie jak guma i poliester. Inne są twarde i wytrzymałe, jak epoksydy i szkło. Zespół badawczy wykorzystał polimerowe mikrocząsteczki do stworzenia nowego materiału. W modelu zwierzęcym podanie na ranę uzyskanego materiału pozwoliło uzyskać 3 razy większą aktywność produkcji fibroblastów w czasie 96 godzin oraz 80 proc. zamknięcie rany. Nowy polimer może zostać wykorzystany jako pokrycie standardowych opatrunków.
– To odkrycie jest kolejnym krokiem naprzód na drodze do utworzenia nowego, skutecznego i tańszego leczenia ran cukrzycowych. Wyniki, o których mówimy, uzyskaliśmy po jednorazowym nałożeniu opatrunku. Nasza technologia może okazać się przełomowa dla życia pacjentów, których obecne leczenie wymaga wielokrotnej zmiany opatrunków oraz zaangażowania wyspecjalizowanego personelu – mówi prof. Amir Ghaemmaghami, School of Life Sciences.
Źródło: nottingham.ac.uk, materialyinzynierskie.pl