Wśród bożonarodzeniowych potraw nie może zabraknąć barszczu. Jeśli jednak sięgniemy po niego zbyt szybko, łatwo można oparzyć sobie podniebienie. Skutkuje to podrażnieniem błon śluzowych jamy ustnej, bólem, a nawet pojawieniem się pęcherzy.
Oparzenia podniebienia najczęściej są spowodowane spożyciem zbyt ciepłego jedzenia lub napojów. Do obrażeń błon śluzowych jamy ustnej może dojść także wskutek zjedzenia pikantnych potraw.
Jakie są objawy oparzenia podniebienia?
Oparzenie podniebienia objawia się uczuciem szczypania, a nawet bólem, który może objąć także język i gardło. Dolegliwości bólowe nasilają się zwłaszcza podczas jedzenia i picia. W zależności od rozległości obrażeń ból może utrzymywać się 2-3 dni, a w przypadku poważniejszych uszkodzeń nawet dwa tygodnie. Zranione podniebienie staje się zaczerwienione, mogą pojawić się na nim biały nalot oraz bąble i pęcherze.
W jaki sposób leczyć oparzenia podniebienia?
Oparzenia podniebienia, do których doszło podczas jedzenia i picia, najczęściej nie wymagają pomocy lekarskiej. Dolegliwości bólowe i obrzęk można zmniejszyć piciem zimnej wody i ssaniem kostek lodu. Podczas ssania lodu należy często zmieniać jego położenie w jamie ustnej, by nie doprowadzić do dodatkowych uszkodzeń. Ulgę przyniesie także wypicie mleka. Zawarte w nim tłuszcze, wapń i białka przyspieszają proces gojenia. Opuchliznę zmniejszą również inne produkty mleczne, takie jak maślanka, kefir czy jogurt naturalny.
Można też zastosować płukanki. W tym celu warto sięgnąć po napary z nagietka lub rumianku, ponieważ mają działanie przeciwzapalne. Oprócz tego można robić płukanki z soli – w szklance ciepłej wody należy rozpuścić pół łyżeczki soli. Roztwór wody z solą łagodzi ból, działa przeciwbakteryjnie i sprzyja gojeniu rany.
W uśmierzaniu bólu sprawdzą się również dostępne w aptece bez recepty środki na afty i preparaty zawierające benzokainę.
W przypadku wystąpienia bąbli i pęcherzy nie wolno ich przekłuwać. Jeżeli rany i bąble nie zagoją się w ciągu tygodnia, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego.
W trakcie leczenia powinno się zrezygnować ze spożywania bardzo ciepłych, słonych, ostrych i kwaśnych potraw oraz picia takich napojów, ponieważ mogą dodatkowo podrażnić błonę śluzową jamy ustnej.
Źródło: dentonet.pl