Badacze z Uniwersytetu Południowej Australii opracowali hydrożelowy opatrunek, który zawiera nanocząsteczki srebra oraz substancje wrażliwe na zmiany pH i temperatury w ranie. Kiedy dojdzie do infekcji bakteryjnej, srebro uwalnia się do rany, zabija drobnoustroje, a także zmniejsza stan zapalny i przyspiesza regenerację tkanek.
Naukowcy wskazują, iż srebro jest bardzo skuteczne w zabijaniu bakterii. Może być jednak toksyczne dla ludzkiego organizmu w dużych ilościach. Właśnie dlatego badacze postanowili opracować opatrunek, który uwalnia nanocząsteczki srebra tylko w momencie wykrycia infekcji.
Opatrunek zwalcza oporne drobnoustroje i sprzyja gojeniu się ran
Opatrunek, który został opracowany na Uniwersytecie Południowej Australii, ma być przeznaczony głównie do stosowania u dzieci, które doznały oparzeń. Naukowcy wyjaśniają, że to właśnie najmłodsi są najbardziej narażeni na infekcje bakteryjne i sepsę.
Opatrunek powlekany jest hydrożelem, który zawiera nanocząsteczki srebra, a także substancje wrażliwe na zmiany pH i temperatury. Srebro pozostaje uwięzione w hydrożelu, jeżeli rana wolna jest od bakterii. W momencie, gdy drobnoustroje zaatakują opatrywane miejsce, zmieniają się poziomy pH i temperatury. Wtedy cząsteczki srebra uwalniane są do rany, by skutecznie zabić bakterie i jednocześnie zwalczyć stan zapalny oraz przyspieszyć regenerację uszkodzonych tkanek. Badacze wykazują, że srebro zawarte w opatrunku jest również skuteczne w zwalczaniu antybiotykoopornych drobnoustrojów.
– Produkty do pielęgnacji ran na bazie srebra mogą hamować rozwój bakterii, ale mogą również powodować toksyczność, gdy dostarczają zbyt dużo srebra do ran – podkreśla dr Zlatko Kopecki. – Nasze leczenie jest wyjątkowe, ponieważ wykorzystuje właściwości antybakteryjne srebra, ale pozwala uniknąć nadmiernej ekspozycji, aktywując je tylko wtedy, gdy występuje infekcja – podsumowuje naukowiec.
Naukowcy planują obecnie rozpoczęcie badań klinicznych nad opatrunkiem. Po ich zakończeniu ma rozpocząć się proces wprowadzania produktu na rynek.
Rewolucja w leczeniu zakażonych ran pooparzeniowych
Zdaniem naukowców technologia, którą wykorzystano w opracowaniu hydrożelowego opatrunku może zmienić zasady postępowania w leczeniu oparzeń, a także przynieść wiele korzyści dla pacjentów oraz klinicystów. Badacze wskazują, że hydrożelowy opatrunek jest bezpieczny i skuteczny w leczeniu oparzeń u dzieci.
W Australii rocznie odnotowuje się około 50 tys. przyjęć do szpitala w związku z oparzeniami. Szczególnie zagrożone są małe dzieci. Naukowcy wskazują, że pomimo nowoczesnych postępów w chirurgii oparzeń, infekcja nadal pozostaje wyzwaniem, a szczególnym problemem wciąż są bakterie oporne na antybiotyki. Nanocząsteczki srebra są obiecującą alternatywą o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego.
Źródła: University of South Australia, newatlas.com