Rany cięte to urazy powstałe na skutek działania przedmiotu o ostrej krawędzi. Pierwsza pomoc w tego typu urazach polega na zatamowaniu krwotoku, oczyszczeniu, odkażeniu i prawidłowym zaopatrzeniu rany. W zależności od głębokości urazu niekiedy konieczne może być chirurgiczne zaszycie rany.
Rany cięte mają gładkie krawędzie, które mogą się rozchodzić. Głębokość urazu może sięgać od powierzchownych warstw skóry, aż do kości i zależy od siły z jaką ostrze działa na tkanki. Może też wystąpić obfite krwawienie wynikające z uszkodzenia wielu naczyń krwionośnych. Rany cięte, w przeciwieństwie do ran kłutych, zadane są poprzez przeciągnięcie ostrza po skórze, a nie jego wbicie.
Jak udzielić pierwszej pomocy przy ranie ciętej?
W pierwszej kolejności rana powinna zostać przemyta oraz zdezynfekowana. Do oczyszczenia rany użyć można soli fizjologicznej lub bieżącej wody. Przy dezynfekcji najlepiej skorzystać ze środków antyseptycznych na bazie oktenidyny. Nie zaleca się stosowania wody utlenionej, spirytusu salicylowego lub jodyny.
Kiedy rana zostanie oczyszczona i zdezynfekowana, można ocenić jej rozległość i dobrać do niej odpowiedni opatrunek. W przypadku niewielkich i płytkich urazów wystarczy zastosowanie plastra, ale jeżeli rana jest większa, należy użyć jałowego gazika, przymocowanego przy pomocy bandaża. Jeżeli rana obficie krwawi, konieczne jest założenie opatrunku uciskowego, składającego się z jałowej gazy i bandaża elastycznego. W przypadku przesiąknięcia opatrunku nie zdejmujemy go, a jedynie dokładamy kolejne warstwy.
Rany obficie krwawiące, których brzegi rozchodzą się lub są głębokie (sięgają tkanek poniżej skóry właściwej), wymagać mogą zaopatrzenia chirurgicznego w postaci szycia. Z taką raną należy jak najszybciej udać się do lekarza, który oceni, rozległość ubytku w tkankach i podejmie decyzję o sposobie jego zaopatrzenia.
W przypadku utknięcia w ranie ciała obcego nie należy go usuwać, ponieważ może to wywołać obfite krwawienie. Przedmiot wystający z rany powinien zostać zabezpieczony przy użyciu np. dwóch zwiniętych bandaży przymocowanych po obu stronach ciała obcego. Usunięciem ciała obcego powinien zająć się lekarz, który w razie potrzeby szybko zatamuje krwawienie i zabezpieczy ranę.
Źródło: mp.pl