Test

Pierwsza w Polsce operacja kręgosłupa z wykorzystaniem robota MazorX

Ten tekst przeczytasz w < 1 min.

W Klinice Neurochirurgii Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie przeprowadzono operację kręgosłupa za pomocą jedynego w Polsce robota MazorX. Wykorzystanie tej technologii pozwoliło na zaplanowanie i przeprowadzenie zabiegu z wspomaganiem sztucznej inteligencji.

Pierwszą pacjentką poddaną operacji z wykorzystaniem robota MazorX była mieszkanka Koszyc Wielkich, cierpiąca na zwyrodnienie kręgosłupa, które objawiało się długotrwałymi bólami i ograniczeniem poruszania się. Operacja trwała 4 godziny. Przeprowadził ją zespół prof. Andrzeja Maciejczaka, kierownika Kliniki Neurochirurgii tarnowskiego szpitala.

Planowanie i precyzyjne przeprowadzanie operacji

W Polsce dostępny jest tylko jeden robot MazorX, natomiast w Europie – 21.

Robot jest bardzo przydatny w dużych deformacjach kręgosłupa i ich korekcji. To trudne operacje. Robot pozwala je zaplanować i precyzyjnie przeprowadzić poprzez dokładne rozmieszczenie implantów i ich połączenie, co nie zawsze jest możliwe przy operacji bez jego pomocy – podkreślił prof. Maciejczak.

Dzięki robotowi chirurg może zaplanować całą operację w aplikacji komputerowej, na wirtualnym modelu kręgosłupa konkretnego pacjenta, stworzonym na podstawie tomografii komputerowej. Wirtualnie technologia umieszcza w kręgach śruby oraz implanty. Tak zaplanowana operacja następnie wgrywana jest do robota.

Robot wyposażony jest w ramię, które w czasie operacji ustawia nad wytyczonymi celami w kręgosłupie. Chirurg poprzez prowadnicę ramienia nawierca otwory pod śruby i wkręca je bez obawy, że zboczy z celu.

Obecnie w naszym kraju w użyciu jest kilka robotów kręgosłupowych. Technologia wykorzystywana w tarnowskiej placówce wyróżnia się tym, że umożliwia zaplanowanie i przeprowadzenie operacji kręgosłupa z pomocą sztucznej inteligencji. MazorX powstał z myślą o wspomaganiu chirurgów w korekcjach najtrudniejszych deformacji i innych chorób kręgosłupa – zarówno na etapie planowania operacji, jak również na sali operacyjnej.

Źródło: niepelnosrpawni.pl

test

test