Badacze z Albert Einstein College of Medicine w Stanach Zjednoczonych opracowali podawany miejscowo lek, który przywraca funkcję nerwów erekcyjnych uszkodzonych przez radykalną prostatektomię. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „JCI Insight”.
Opracowany przez naukowców z USA lek stymuluje regenerację nerwów w obrębie prącia i przywraca ich funkcję. Leczenie wykazało częściową skuteczność nawet w przypadku całkowitego przecięcia nerwów. Jak mówi prof. David J. Sharp, specjalista w dziedzinie fizjologii, biofizyki i oftalmologii oraz jeden z głównych autorów projektu, nowy lek może dać dziesiątkom tysięcy mężczyzn po radykalnej prostatektomii szansę na przywrócenie aktywności seksualnej.
Blokada genu przyspiesza gojenie
Zespół naukowców pod kierunkiem dr. Davida J. Sharpa prowadził badania nad enzymem FL2 (ang. fidgetin-like 2). Naukowcy odkryli, że enzym ten spowalnia proces gojenia ran poprzez zatrzymywanie komórek migrujących w stronę urazu. Badacze opracowali lek oparty na małych interferujących cząsteczkach RNA (ang. small interfering RNA, siRNA), którego działa jak inhibitor na geny kodujące enzym FL2. Zastosowanie leku na myszach laboratoryjnych pozwoliło uzyskać dwukrotnie szybsze gojenie uszkodzonych tkanek.
Gen FL2 staje się nadaktywny w przypadku uszkodzenia komórek nerwowych, co prowadzi do intensywnej produkcji enzymu FL2. Zespół naukowców z Albert Einstein College of Medicine doszedł z tego powodu do konkluzji, że uszkodzone nerwy mogą być szczególnie podatne na lek inhibitujący gen FL2.
Obiecujące wyniki badań na szczurach
Badania nad skutecznością leku przeprowadzono na szczurach, u których doszło do zerwania lub zmiażdżenia nerwów jamistych. Modele zwierzęce miały naśladować uszkodzenie nerwów związane z radykalną prostatektomią.
Wyniki badań wykazały, że miejscowe nałożenie żelowych nanocząsteczek z zawartością siRNA przyspieszyło regenerację nerwów i odnowiło ich funkcję. Po trzech i czterech tygodniach terapii u zwierząt, którym podawano lek, zaobserwowano znacznie lepszą funkcję erekcji niż w grupie kontrolnej. Skuteczność terapii zaobserwowano również w przypadku przecięcia nerwów – nerwy uległy regeneracji, częściowo przywrócono również funkcję erekcji. Regenerację zaobserwowano u siedmiu z ośmiu poddanych terapii zwierząt.
Jak podkreśla dr David J. Sharp, wyniki terapii są porównywalne lub lepsze niż przeszczep nerwów. Badacze prowadzą obecnie testy, które mają wykazać, czy lek z siRNA może indukować regenerację nerwów po urazach rdzenia kręgowego.
Źródło: sciencedaily.com
Przeczytaj także: Badanie: immunoterapia w onkologii a zmiany skórne