Wczesne zdiagnozowanie cukrzycy pozwala na wdrożenie skutecznego leczenia, które może zapobiec powstawaniu trudno gojących się ran. Naukowcy opracowali biomarker, który na podstawie określonego białka we krwi przewiduje ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. nawet do 19 lat przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów.
Folistatyna to białko krwi, które jest wydzielane głównie przez wątrobę i odgrywa znaczącą wolę w wielu procesach metabolicznych. W ciągu ostatniej dekady naukowcy odkryli, że pacjenci ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2. często wykazują podwyższony poziom folistatyny. Szwedzcy badacze postanowili sprawdzić, czy podwyższone poziomy tego białka we krwi poprzedzają rozwój cukrzycy typu 2.
Poziom folistatyny może wskazywać na ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.
Naukowcy z Lund University przeanalizowali dane Malmö Diet and Cancer Cardiovascular Cohort, długoterminowego badania, w którym eksperci sprawdzili poziom folistatyny u prawie 5 tys. osób. Niezależnie od innych czynników ryzyka, szwedzcy badacze odkryli, że wysoki poziom tego białka był związany z rozwojem cukrzycy typu 2. na długo przed właściwym pojawieniem się choroby.
– Odkryliśmy, że wyższy poziom folistatyny białkowej krążącej we krwi przewiduje cukrzycę typu 2. do 19 lat przed zachorowaniem, niezależnie od innych znanych czynników ryzyka, takich jak wiek, wskaźnik masy ciała (BMI), poziom glikemii na czczo, dieta lub aktywność fizyczna – mówi główna autorka nowego badania, prof. Yang De Marinis.
Naukowcy przeanalizowali również inne badania na zwierzętach mówiące o tym, że folistatyna może zaostrzać oporność na insulinę i sprzyjać akumulacji tkanki tłuszczowej w wątrobie. Badacze odkryli więc prawdopodobny mechanizm, mówiący o tym, że podwyższony poziom folistatyny zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.
Znaczenie w dziedzinie leczenia ran trudno gojących się
– Badanie to pokazuje, że folistatyna ma potencjał, aby stać się ważnym biomarkerem do przewidywania rozwoju cukrzycy typu 2., a także przybliża nas o krok do zrozumienia mechanizmów stojących za tą chorobą – zauważa prof. De Marinis.
Prof. Yang De Marinis jest założycielką firmy Lundoch Diagnostics, która pracuje obecnie nad opracowaniem narzędzia diagnostycznego opartego o sztuczną inteligencję, które będzie posiadało zdolność do mierzenia folistatyny we krwi w celu zmierzenia ryzyka przyszłego prawdopodobieństwa zachorowania na cukrzycę typu 2.
Prof. De Marinis wskazuje, że celem tych prac jest zaoferowanie prostego diagnostycznego badania krwi, które pomoże ludzkości określić ich osobiste predyspozycje do rozwinięcia cukrzycy typu 2. Ponadto, jak zaznacza ekspertka, tak wczesna diagnoza tego schorzenia pozwoli na szybkie wdrożenie środków zapobiegawczych, by zatrzymać chorobę, zanim się rozwinie.
Narzędzie ma również znaczenie w dziedzinie leczenia ran trudno gojących się. Wysoki poziom glukozy we krwi, który może towarzyszyć cukrzycy, jest przyczyną zmian zwyrodnieniowych we włośniczkach, tętniczkach i żyłach. Dochodzi więc do upośledzenia układu naczyniowego i niedożywienia skóry, która staje się sucha, cieńsza i bardziej wrażliwa, a także podatna na powstawanie owrzodzeń czy ran. Wdrożenie odpowiedniego leczenia, zwłaszcza na wczesnym etapie rozwoju choroby, może zapobiec powstawaniu ran trudno gojących się.
Źródło: newatlas.com