Produkcja wysięku to naturalna reakcja organizmu na uraz, a jednocześnie objaw procesu zapalnego. Obecność wydzieliny w środowisku rany to zjawisko pożądane, jednak jej brak lub nadmiar może wpłynąć na opóźnienie gojenia. Jak należy postępować z ranami, w których występuje nadmierny wysięk? Jakie opatrunki warto stosować przy ranach silnie sączących?
Nadmierny wysięk może stanowić problem terapeutyczny w przypadku ran trudno gojących się o zróżnicowanej etiologii, w tym owrzodzeń żylnych, odleżyn, oparzeń, a także owrzodzeń o podłożu cukrzycowym, ran nowotworowych oraz ran po przeszczepach.
Postępowanie z ranami silnie sączącymi
W przypadku ran silnie sączących odpowiednie i skuteczne zarządzanie wysiękiem to jeden z najistotniejszych elementów pielęgnacji i terapii owrzodzeń. Odpowiedni poziom wilgotności w środowisku rany jest niezbędny dla prawidłowego gojenia, ponieważ odpowiada on za prawidłowy przebieg wielu procesów regeneracyjnych, takich jak wydzielanie czynników wzrostu, tworzenie ziarniny czy synteza kolagenu. Podstawowym narzędziem pomocnym w zarządzaniu wysiękiem są specjalistyczne opatrunki. Opatrunki stosowane na rany silnie sączące powinny się charakteryzować konkretnymi właściwościami.
Absorpcja i retencja
Nadmierna ilość wysięku powinna być skutecznie i trwale odprowadzana, ponieważ nieodpowiednie zarządzanie wilgotnym środowiskiem rany może doprowadzić do opóźnienia gojenia, a także do wtórnych uszkodzeń tkanki (np. maceracji skóry). Z tego powodu opatrunek stosowany na rany silnie sączące powinien mieć zdolność absorbowania i zatrzymywania w swojej strukturze (retencja) nadmiaru płynu. Jednocześnie powinien cechować się paro- i gazoprzepuszczalnością, tak by wilgoć mogła ulegać parowaniu na zewnątrz.
Takimi właściwościami charakteryzują się specjalistyczne opatrunki żelujące, które w kontakcie z wysiękiem z rany zamieniają się w żel. Przykładem takiego opatrunku jest opatrunek Exufiber® Ag+ z technologią Hydrolock®.
Opatrunek Exufiber® Ag+ tworzą mechanicznie wzmacniane, ciasno splecione włókna alkoholu poliwinylowego, które w kontakcie z płynem tworzą żelową, zwartą strukturę, w której zatrzymywany jest wysięk. Dzięki takiej budowie opatrunek charakteryzuje się wysoką absorpcją i retencją. Wysięk jest skutecznie odprowadzany z rany, a jednocześnie nie ulega wyciekaniu poza opatrunek. Dzięki tym właściwościom opatrunek skutecznie ogranicza ryzyko maceracji i zapewnia optymalne środowisko gojenia rany.
Działanie antybakteryjne
W skład wysięku wchodzi wiele elementów – woda, elektrolity, substancje odżywcze, krwinki, cytokiny, enzymy, w tym proteazy, ale również pozostałości rozkładanych tkanek i drobnoustroje. Obecność bakterii w środowisku rany może doprowadzić do rozwoju lub zaostrzenia infekcji, a w konsekwencji do opóźnienia procesów gojenia. Z tego powodu opatrunki stosowane na rany z dużym wysiękiem powinny mieć właściwości antybakteryjne.
Opatrunek Exufiber® Ag+ firmy Mőlnlycke zawiera siarczan srebra, dzięki czemu wykazuje skuteczność przeciwko szerokiemu spektrum drobnoustrojów. Opatrunek eliminuje ze środowiska rany zarówno bakterie Gram-dodatnie, jak i Gram-ujemne, w tym również szczepy oporne takie jak VRE czy MRSA. Dzięki tym właściwościom opatrunek pozwala również na skuteczne zniwelowanie nieprzyjemnego zapachu z rany. Exufiber Ag+ jest zalecany przez międzynarodowe grupy eksperckie jako element postępowania przeciwbiofilmowego, uzupełniającego strategię TIME. W badaniach in vivo na modelu zwierzęcym opatrunek Exufiber® Ag+ wykazał działanie zapobiegające procesowi odbudowy struktury biofilmu Ps. aeruginosa i S. aureus.
Bezbolesna zmiana opatrunku
Zmiana opatrunku w ranie trudno gojącej się powinna następować co 3-7 dni, jednak rany silnie sączące w początkowej fazie leczenia mogą wymagać częstszych zmian opatrunku. Z tego powodu stosowane opatrunki powinny być zbudowane w taki sposób, by nie uszkadzały delikatnych tkanek w łożysku rany. Ich aplikacja, noszenie, jak również zdjęcie nie powinny zmniejszać komfortu życia pacjenta, nie powinny sprawiać bólu ani powodować stresu związanego z wizytą. Opatrunek Exufiber® Ag+ firmy Mőlnlycke, zachowujący trwałą strukturę nawet po nasiąknięciu, nie rozwarstwia się ani nie przykleja do rany, dzięki czemu jego zdejmowanie i zmienianie jest łatwe i komfortowe zarówno dla pacjenta, jak i dla personelu medycznego.
Efekty terapii na wagę złota
Opatrunek Exufiber® Ag+ zalecany jest zarówno do ran głębokich, przetok, tuneli, jak i do ran powierzchniowych. Trwała, integralna struktura opatrunku, duża chłonność i aż do 23% wyższa w porównaniu do innych opatrunków włóknistych retencja zapewniają prawidłowe zarządzanie wysiękiem. Synergia technologii Hydrolock® i siarczanu srebra – to terapia, której efekty są na wagę złota.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Mölnlycke.
Przeczytaj także: