Rak Pageta to rzadka postać nowotworu przewodowego. Objawia się rumieniowatymi i złuszczającymi się zmianami w okolicy brodawki sutkowej. W przebiegu tego schorzenia powierzchnia brodawki ulega pęknięciom i mogą pojawić się na niej owrzodzenia.
Rak Pageta, inaczej choroba Pageta brodawki sutkowej, stanowi około 5 proc. wszystkich przypadków nowotworów złośliwych piersi. Na wystąpienie raka Pageta najbardziej narażone są kobiety po 60. roku życia. W przeważającej liczbie przypadków rak Pageta współwystępuje z innym nowotworem złośliwym umiejscowionym głębiej w gruczole piersiowym.
Objawy raka Pageta
W okolicach brodawki sutkowej, najczęściej na jej szczycie, pojawiają się wyraźnie odgraniczone, rumieniowato-złuszczające się zmiany. Złuszczająca się powierzchnia brodawki ulega pęknięciom, które bardzo trudno się goją. Mogą przeistoczyć się w podatne na zakażenia owrzodzenia.
Zmiany postępują obwodowo i zajmują coraz większą powierzchnię – mogą objąć otoczkę brodawki oraz skórę piersi. Niejednokrotnie towarzyszy im krwisty lub ropny wyciek z brodawki sutkowej. Na piersi powstają wówczas strupy. Wraz z rozwojem choroby u pacjenta może dojść również do wciągnięcia brodawki sutkowej.
W większości przypadków zmianom naskórka towarzyszą takie objawy jak mrowienie, świąd lub ból, zwykle opisywany przez pacjentów jako palący.
U niektórych chorych na raka Pageta palpacyjnie wyczuwalny jest także guz w miąższu piersi.
Leczenie raka Pageta
Podstawą terapii raka Pageta jest leczenie chirurgiczne. Standardem jest wykonanie amputacji piersi według metody Maddena. Polega ona na usunięciu tkanki gruczołu piersiowego, powięzi mięśnia piersiowego większego oraz węzłów chłonnych pachowych.
Wskazaniem do tej operacji jest przede wszystkim współwystąpienie zmian na brodawce i wyczuwalnego guza piersi. Jeżeli zmiany obejmują tylko brodawkę, w rzadkich przypadkach wdraża się leczenie oszczędzające. Polega ono na wycięciu jedynie brodawki sutkowej wraz z marginesem tkanek zdrowych.
W zależności od wyniku badania histopatologicznego u pacjenta konieczne może okazać się także zastosowanie chemioterapii, radioterapii i hormonoterapii.
Źródło: A. Jeziorski, P. Sęk, D. Nejc, J. Piekarski, „Co wiemy o raku Pageta piersi?”, w: „Nowotwory. Journal of Oncology”, nr 6, t. 55, s. 463-465, 2005.