Na amerykańskim rynku powstała aplikacja mobilna, która za pomocą sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego rozpoznaje zmiany skórne i podpowiada dostępne metody leczenia. Narzędzie skierowane jest przede wszystkim do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, by umożliwić im prawidłowe i szybsze diagnozowanie chorób skóry.
Diagnostyka nowotworowych zmian skórnych wymaga szybkiej reakcji – im szybciej rozpoznany nowotwór, tym większe szanse na jego wyleczenie. Tymczasem oczekiwanie na wizytę u dermatologa lub onkologa może pogorszyć stan pacjenta i doprowadzić do rozwoju choroby. Susan Conover, założycielka start-upu Piction Health, postanowiła opracować rozwiązanie skierowane do lekarzy rodzinnych, które natychmiast diagnozuje skórną zmianę nowotworową i podpowiada dostępne opcje leczenia.
Rozpoznawanie niepokojących zmian skórnych
Założycielka start-upu podkreśla, że około 2/3 pacjentów z podejrzanymi zmianami skórnymi w pierwszej kolejności udaje się do placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Tymczasem nawet połowa przypadków jest błędnie diagnozowana przez lekarzy rodzinnych, którzy nie mają tak rozległej wiedzy w obszarze dermatologii, co specjaliści w tym zakresie.
Stąd powstał pomysł na stworzenie aplikacji mobilnej Piction Health, która wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe w celu rozpoznawania zmian skórnych na zdjęciach. Gdy lekarz rodzinny zrobi zdjęcie zmianie technologia natychmiast wyświetla zdjęcia podobnych przypadków i wspiera w podejmowaniu decyzji na temat prawidłowego leczenia, a jeżeli choroba jest poważna – pozwala lekarzom kierować pacjentów w trybie pilnym do specjalistów. Susan Conover podkreśla, że aplikacja może skrócić czas potrzebny na ocenę danego przypadku nawet o 30 proc.
Aplikacja w przyszłości będzie również diagnozować rany
Piction Health jest stale urozmaicany, tak by umożliwić rozpoznawanie różnych chorób skóry.
– Zdecydowaliśmy, że chcemy przejść do stworzenia pełnego produktu, mimo że brzmi to przerażająco – produktu, który identyfikuje wszystkie rodzaje zmian skórnych, na różnych częściach ciała, karnacjach i grupach wiekowych – wskazała Susan Conover.
W tym celu Piction Health nawiązał współpracę z setkami dermatologów, dzięki czemu aplikacja posiada ogromny zbiór danych dotyczących chorób skórnych. Łącznie dermatolodzy z 18 krajów wykonali ponad 1 milion zdjęć, które znalazły się w aplikacji.
Do tej pory z aplikacji Piction Health skorzystało 50 lekarzy rodzinnych. Start-up nawiązał również współpracę z kilkoma organizacjami. W tym roku firma planuje rozpoczęcie programu pilotażowego, a w dalszej kolejności aplikacja ma również oceniać rany i choroby zakaźne skóry, takie jak trąd. Nawiązując współpracę z organizacjami non-profit startup ma również nadzieję na udostępnienie swojej innowacji lekarzom w placówkach o niskich zasobach.
– Nasze rozwiązanie ma potencjał, by w przyszłości stać się pełnym narzędziem diagnostycznym – zaznacza założycielka startupu.
Źródło: medicalxpress.com