Badania wykazały, że zdjęcia ran pooperacyjnych wykonane przez pacjentów i wypełnienie przez nich specjalnej ankiety mogą wesprzeć klinicystów we wczesnej identyfikacji infekcji rany. Eksperci twierdzą, że taka praktyka może pomóc w zarządzaniu opieką nad pacjentami podczas ich rekonwalescencji po zabiegu.
Naukowcy odkryli, że przesyłanie klinicystom zdjęć ran pooperacyjnych i wypełnianie ankiet na temat dolegliwości po operacji doprowadziły do zmniejszenia liczby wizyt w placówkach medycznych, a także skutkowały lepszym dostępem do porad wśród pacjentów, którzy się do nich stosowali.
Ankiety i zdjęcia ran przyczyniły się do częstszych diagnoz infekcji
Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu analizom poddali łącznie 492 pacjentów, którzy przeszli operację chirurgiczną jamy brzusznej. Z 223 uczestnikami badania kontaktowano się w trzecim, siódmym i piętnastym dniu od zabiegu. Pacjentów poproszono o wypełnienie ankiety internetowej, w której zapytano o stan rany i wszelkie objawy, których doświadczali. Następnie uczestnikom polecono zrobienie zdjęcia rany i przesłanie go do specjalisty za pomocą bezpiecznej strony internetowej. 269 osób z drugiej grupy badanych pacjentów poddano rutynowej opiece pooperacyjnej.
W grupie robiącej zdjęcia i wypełniającej ankiety, naukowcy odkryli, że infekcja była czterokrotnie częściej diagnozowana, niż w grupie kontrolnej. Zdaniem badaczy takie rozwiązanie może pomóc w zarządzaniu opieką nad pacjentami chirurgicznymi podczas ich powrotu do zdrowia, a także odciążyć system opieki zdrowotnej.
Zespół badaczy prowadzi obecnie dalsze badania, by ustalić, jak to rozwiązanie najlepiej wdrożyć w praktyce u pacjentów chirurgicznych. Naukowcy chcą również wykorzystać w tym celu sztuczną inteligencję.
Technologia mobilna w obserwacji pacjentów po operacjach
– Nasze badanie pokazuje korzyści płynące z wykorzystania technologii mobilnej do obserwacji po operacji. Rekonwalescencja może być dla każdego niespokojnym czasem. Takie podejście daje poczucie otuchy – w końcu większość z nas nie wie, jak wygląda normalnie gojąca się rana kilka tygodni po zabiegu. Mamy nadzieję, że wczesne wykrycie problemów z ranami może zaowocować leczeniem, które ograniczy powikłania – wskazuje Ewen Harrison, profesor chirurgii i nauki o danych, który kierował badaniami. – Korzystanie z aplikacji na telefony komórkowe w czasie operacji staje się powszechne – pracujemy nad skalowaniem tego w ramach NHS, biorąc pod uwagę korzyści dla pacjentów wynikające z dalszego kontaktu z leczącym ich zespołem szpitalnym – dodał ekspert.
Dr Kenneth McLean, który współprowadził badania, zaznaczył, że od początku pandemii COVID-19 nastąpiły duże zmiany w sposobie świadczenia opieki po operacji.
– Pacjenci i personel przyzwyczaili się do zdalnych konsultacji i pokazaliśmy, że możemy skutecznie i bezpiecznie monitorować rany po operacji, podczas gdy pacjenci wracają do zdrowia w domu – prawdopodobnie stanie się to nową normą – wskazuje dr McLean.
Źródła: mp.pl, sciencedaily.com