Rak z komórek Merkla to nowotwór złośliwy, który charakteryzuje się szybkim rozwojem. Wywodzi się z komórek neuroendokrynnych skóry. Najczęściej umiejscawia się na skórze głowy i szyi. Leczenie tego nowotworu jest o tyle trudne, iż choroba ma tendencję do przerzutów.
Właśnie w związku z tym, zaleca się wykonać diagnostykę obrazową, czyli USG regionalnych węzłów chłonnych, USG/TK jamy brzusznej oraz RTG/TK klatki piersiowej. Na tego rodzaju nowotwór w Polsce choruje rocznie 2-3 osoby na milion mieszkańców, natomiast w Europie wskaźnik zachorowalności wynosi 2500 osób rocznie.
Choroba najczęściej dotyka mężczyzn, seniorów i osób, którzy wymagają opieki. Jej przyczyną jest m.in. długotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne, zaburzenia układu immunologicznego, a także ekspozycja na poliomawirusa komórek Merkla. Dość często nowotwór ten występuje jednocześnie z innymi rodzajami nowotworów.
Chorobie tej nie towarzyszy ból. Sam guz jest purpurowo-fioletowego koloru. Cechą charakterystyczną tej choroby jest rozprzestrzenianie się ścieżkami limfatycznymi do regionalnych węzłów chłonnych.
– Początkowo nowotwór z komórek Merkla przyjmuje postać twardych, niebolesnych guzków, najczęściej zlokalizowanych na głowie i szyi. Zmiany występują rzadziej na nogach i rękach, jednak mogą pojawić się w każdej okolicy ciała. Zazwyczaj są to czerwone, purpurowe, fioletowe lub cieliste guzki o różnej wielkości – wyjaśnił w rozmowie z portalem zwrotnikraka.pl, prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
Rak z komórek Merkla ma agresywny przebieg
Ekspert dodał, iż do wstępnego rozpoznania dochodzi na podstawie badania fizykalnego i wzrokowego. Ponadto niezbędne jest również pobranie za pomocą biopsji materiału, w celu badania histopatologicznego. Jak podkreślił, ocena nie jest prosta, ponieważ tego rodzaju rak cechuje się niskim zróżnicowaniem i należy go odróżnić od innych podobnych nowotworów.
Rak z komórek Merkla leczy się poprzez chirurgiczne usunięcie zmiany, z zachowaniem marginesu zdrowych tkanek. Warto wziąć pod uwagę biopsję węzła wartowniczego i wycięcie blizny dość szeroko. Ponadto leczenie uzupełnia się radioterapią.
W momencie rozpoznania przerzuty do węzłów chłonnych występują u ok. połowy pacjentów
Pierwsza linia leczenia polega na leczeniu systemowym, czyli chemioterapii, podczas której używa się cisplatyny, doksorubicyny, winkrystyny czy etopozydu. Metodą, która w dużym zakresie wpływa na czas życia pacjenta jest immunoterapia, która dostępna jest jedynie dla osób w zaawansowanym stadium choroby, w ramach procedury Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych (RDTL).
– Leczenie pacjentów z rakiem skóry z komórek Merkla uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku, kiedy choroba nie jest zaawansowana, stosuje się resekcję chirurgiczną, czyli wycięcie zmiany, ewentualnie z usunięciem węzłów chłonnych, jak również radio- i chemioterapię. Z kolei, gdy nie da się całkowicie usunąć guza nowotworowego jako leczenie uzupełniające stosuje się napromienianie, a czasem także leczenie systemowe – tłumaczy prof. Piotr Rutkowski.
Źródło: zwrotnikraka.pl
Przeczytaj także: Jak zapobiec rozwojowi zespołu stopy cukrzycowej? 5 ważnych rad