Ugryzienie przez końską muchę jest nieprzyjemnym odczuciem, gdyż powoduje silny ból, opuchliznę i świąd, ale także niebezpiecznym ze względu na możliwość wystąpienia reakcji alergicznej. Ponadto owady te mogą przenosić liczne choroby, takie jak tularemia, wąglik, polio, choroba Heinego-Medina, a także inne gatunki pasożytów, np. nicienie lub świdrowce.
Końska mucha to owad należący do gatunku jusznicy deszczowej, który posiada szarobrązowe ubarwienie i wąski, podłużny odwłok. Największa aktywność tych owadów, których jedynie samice żywią się krwią, przypada na przełom lipca i sierpnia. Ataki końskich much najczęściej obserwowane są podczas dni pranych lub tuż przed burzą. Spotkać je można głównie na polach i w lasach, śródleśnych polanach oraz okolicach zbiorników wodnych. Owady mogą również pojawiać się w miastach, jednak niezbyt licznie. Ugryzienie przez tego owada jest nie tylko nieprzyjemnym uczuciem, ale może być również niebezpieczne.
Jakie są objawy ugryzienia przez końską muchę?
Końskie muchy są bardzo nieustępliwe i szybko nie rezygnują z ofiary. Ponadto są oporne na zgniecenia i uderzenia. Owady najczęściej wbijają się w ręce i łydki, starając się wypić jak największą ilość krwi.
Ugryzienie przez końską muchę może być bardzo bolesne. Owady posiadają silne szczęki i żuwaczki, którymi przecinają skórę, a w powstałe nacięcie wpuszczają swoją ślinę, która zapobiega krzepnięciu krwi. Pierwszym objawem po ukąszeniu tego owada jest spora i bolesna opuchlizna. Ugryzienie może również spowodować świąd. Natomiast na skutek rozdrapania swędzącego miejsca może dojść do infekcji i innych powikłań. Ugryzienie końskiej muchy zwykle nie wymaga konsultacji lekarskiej. Na bolesne miejsce można zastosować łagodzący krem przeciwbólowy i przeciwobrzękowy (np. z zawartością octowinianu glinu). Ból i obrzęk powinny ustąpić w ciągu kilku godzin, natomiast świąd może utrzymywać się do dwóch tygodni. Jeżeli rumień nie znika po 2 tygodniach, należy skonsultować się z lekarzem.
Reakcja alergiczna po ukąszeniu przez końską muchę
Ślina owada może ponadto wywołać reakcję alergiczną, która we wstępnej fazie objawia się zapaleniem skóry i świądem, następnie powodując atopowe zapalenie skóry czy wyprysk. Silna reakcja alergiczna manifestuje się również zaczerwienieniem i świądem w okolicach oczu, a także kichaniem i niedrożnością nosa. U niewielkiego odsetka osób ukąszenie muchy może wywołać wstrząs anafilaktyczny, który objawia się dusznością, pokrzywką, obrzękiem ust, języka i gardła, a także kołataniem serca, nudnościami, bólem brzucha i wymiotami. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wezwać pomoc medyczną.
Należy również zwrócić uwagę, że muchy końskie mogą przenosić liczne choroby, takie jak tularemia, wąglik, polio, choroba Heinego-Medina, a także inne gatunki pasożytów, np. nicienie lub świdrowce.
Jak zapobiegać ugryzieniu przez końską muchę?
W celu uniknięcia ugryzienia przez końską muchę, wybierając się do lasu lub nad wodę, zaleca się noszenie ubrań z długimi rękawami i nogawkami, co zmniejsza obszar skóry narażonej na ugryzienie. Uwagę owadów przyciągają ponadto intensywne i ciemne kolory, a także mocne zapachy – dlatego warto ubierać odzież w jasnych, pastelowych odcieniach oraz nie stosować intensywnych zapachów np. perfum, szamponu czy mydła. Warto zastosować również sprawdzone środki owadobójcze, które odstraszą muchy.
Źródła: insektpol.eu, ofeminin.pl