Objaw Russella polega na pojawieniu się na grzbietowej powierzchni rąk ran, otarć, blizn i modzeli. Zmiany te występują u osób z bulimią, które stymulują wymioty poprzez wkładanie palców do ust, co powoduje częste tarcie okolic skóry rąk o górne siekacze.
Bulimia to poważne zaburzenie odżywiania charakteryzujące się napadami objadania się, po których występują zachowania kompensacyjne, w tym wywoływanie wymiotów. Chorobę czasem trudno jest wykryć, ponieważ osoby cierpiące na bulimię często wstydzą się swoich zachowań i starają się ukryć problem przed światem. Tymczasem nieleczona bulimia może być poważnym zagrożeniem zdrowia i życia. Chorobę czasem można jednak wykryć na podstawie jednego objawu, który pojawia się w okolicach rąk.
Uszkodzenia skóry na rękach u osób z bulimią
Nazwa objaw Russella pochodzi od brytyjskiego psychiatry, Geralda Russella, który pierwszy opisał bulimię w publikacji medycznej w 1970 r. W swoim raporcie ekspert odnotował szereg objawów, które towarzyszą tej chorobie – w tym zmiany skórne pojawiające się w okolicach kostek dłoni.
Objaw Russella charakteryzuje się występowaniem uszkodzeń skóry, takich jak blizny i modzele, otarcia, zaczerwienienia, niewielkie rany. Zmiany rozwijają na dolnych kostkach dłoni bulimicznej i wokół nich. Do uszkodzeń dochodzi na skutek wkładania palców do ust w celu wywołania wymiotów. Osoby z bulimią umieszczają palce w tylnej części gardła, a kostki rąk wówczas często zderzają się z górnymi zębami, które powodują uszkodzenia. Skóra często jest również drażniona przez kwas żołądkowy, a także poprzez częste moczenie śliną, która zwiera enzymy trawienne, a tym samym spowalnia, a czasem nawet uniemożliwia gojenie się ran na skórze.
Znak Russella nie pojawia się u każdej osoby z bulimią, a uszkodzenie skóry wokół rąk nie zawsze wskazuje na tę chorobę. Obecność lub brak objawu nie może więc być jedynym wskaźnikiem, czy dana osoba cierpi na bulimię, czy nie.
Jakie są inne objawy bulimii?
Bulimia może również manifestować się innymi objawami. U chorych często obserwuje się ciągłe zmęczenie, brak chęci do życia czy podejmowania aktywności, a także zły nastrój i ospałość. Bulimicy mają również niską samoocenę, odczuwają wstyd, upokorzenie, doświadczają depresji i wyrażają nadmierne zainteresowanie kształtem i masą ciała.
Ponadto osoby cierpiące na tę chorobę zmagają się ze złym stanem włosów i paznokci (spowodowane przez niedobory żywieniowe), a także bólami głowy i brzucha, zaparciami. U pacjentów często dochodzi również do pogorszenia stanu zębów, zwłaszcza uszkodzenia szkliwa. W jamie ustnej obserwowane są ranki i stany zapalne, a także podrażnienie przełyku, zgaga i refluks. Skóra osób z bulimią może być sucha i ziemista, mogą również pojawić się popękane naczynka w oczach.
Objawem choroby jest również okresowe zjadanie dużych ilości jedzenia, chudnięcie bez stosowania diety, a także okresy głodówki. Bulimicy często zamykają się w toalecie i odkręcają wodę w kranie, by zagłuszyć odgłos wymiotów.
Źródła: netinbag.com, gastroenterologia-praktyczna.pl, zdrowie.radiozet.pl