Podczas konferencji V Forum Leczenia Ran dr hab. n. med. Marek Kucharzewski podkreślił, że w społeczeństwie mamy coraz więcej przypadków ran trudno gojących się – zespołu stopy cukrzycowej, odleżyn, owrzodzeń żylnych goleni czy tętniczych. „Potrzebne są więc takie konferencje, gdzie będą spotykać się specjaliści różnej dziedziny, by wymieniać swoje poglądy”- dodał ekspert.
Dr hab. n. med. Marek Kucharzewski, przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji V Forum Leczenia Ran, w rozmowie z naszym portalem podkreślił, że na konferencję przyjechało niemal 1 tys. uczestników.
– V Forum Leczenia Ran jest kolejnym spotkaniem specjalistów z całego kraju, którzy interesują się leczeniem ran. Jest to zespól interdyscyplinarny – są tu chirurdzy, chirurdzy naczyniowi, dermatolodzy, ale są też pielęgniarki różnej specjalizacji, które chcą leczyć rany – wyjaśnił specjalista.
Ekspert dodał, że konferencja ta ma ogromne znaczenie w kontekście starzejącego się społeczeństwa i rosnącej liczby przypadków trudno gojących się ran. Dr Kucharzewski podkreślił jednak, że dzięki rozwojowi medycyny, rany przewlekłe możemy leczyć coraz skuteczniej.
– W tym roku po raz pierwszy pojawił się opatrunek z miedzią. (…) Ale mamy też inne techniki leczenia ran, np. podciśnienie, które wciąż ewoluuje. Podciśnienie możemy stosować w szpitalu, ale także w domu pacjenta. Firmy pokazują nam terapię podciśnieniową, która wytrzymuje u pacjenta nawet do 30 dni. A więc jest szalony postęp techniczny w leczeniu ran. To wszystko przyczynia się do tego, że będziemy mogli lepiej i skuteczniej leczyć rany – podkreślił ekspert.
Dr n. med. Marek Kucharzewski, specjalista w zakresie chirurgii ogólnej, jest prezesem Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran oraz Kierownikiem Katedry i Zakładu Anatomii Opisowej i Topograficznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmuje także stanowisko redaktora naczelnego czasopisma „Forum Leczenia Ran”.
V Forum Leczenia Ran odbyło się w dniach 15-17 września 2022 r. w Hotelu Mercure Kasprowy w Zakopanem. Konferencja po raz kolejny powtórzyła swój sukces. Wydarzenie zgromadziło 800 uczestników, którzy mieli okazję wysłuchania merytorycznych wykładów, udziału w panelach dyskusyjnych czy warsztatach, wszystko po to, by kompleksowo pogłębić swoją wiedzę w leczeniu ran.