Chirurgia Newsy Obok slidera

Badania: kwas TXA stosowany miejscowo ogranicza krwawienie z rany pooperacyjnej

Miejscowo stosowany kwas traneksamowy (TXA) jest skuteczny w leczeniu ran pooperacyjnych, ponieważ zmniejsza częstość krwawień z miejsca operowanego – dowiedli naukowcy z University of Missouri w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem badaczy ten stosunkowo niedrogi produkt mógłby być skutecznym środkiem zapobiegawczym w leczeniu ran chirurgicznych.

Na dorocznym spotkaniu Amercian College of Mohs Surgery dr Brianna Castillo z University of Missouri wraz z zespołem badaczy przedstawiła badania wskazujące na potencjał kwasu TXA w zmniejszaniu krwawienia z ran chirurgicznych. TXA jest stosowany jako lek o działaniu przeciwkrwotocznym, np. po operacjach serca. W praktyce klinicznej podawany jest dożylnie, domięśniowo lub doustnie.

W grupie badanych, która otrzymała TXA nie zanotowano żadnych krwawień z rany

Badacze podkreślają, że krwawienie z miejsca operowanego jest jedną z najczęstszych komplikacji w procesie gojenia się rany i generuje dodatkowe koszty dla systemu opieki zdrowotnej oraz pacjenta.

Naukowcy przeprowadzili randomizowane badania kliniczne dotyczące skuteczności TXA w miejscowym zapobieganiu krwawienia z rany chirurgicznej. W analizach udział wzięło 124 pacjentów z gojącymi się ranami pooperacyjnymi. Uczestników podzielono na dwie grupy – kontrolną, którą leczono za pomocą tradycyjnych metod, oraz badaną – która w miejsce rany otrzymywała kwas TXA. W grupie osób, której podawano kwas traneksamowy nie wystąpiło żadne krwawienie. W grupie placebo natomiast krwawienie pojawiło się u 6 pacjentów (9,7 proc. badanych) w ciągu 48 godzin od operacji.

Dr Castillo podkreśliła, że TXA jest niedrogim środkiem zapobiegawczym do stosowania miejscowego. Zdaniem ekspertki należy rozważyć wdrożenie tego rozwiązania do praktyki klinicznej.

 

Przeczytaj także: Doustny TXA skuteczny w zapobieganiu utracie krwi w chirurgii ortopedycznej

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”3.25″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_divider color=”#e00b00″ _builder_version=”4.9.7″][/et_pb_divider][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row column_structure=”1_3,2_3″ _builder_version=”4.9.7″ _module_preset=”default”][et_pb_column type=”1_3″ _builder_version=”4.9.7″ _module_preset=”default”][et_pb_image src=”https://forumleczeniaran.pl/wp-content/uploads/2020/12/flr-1.jpg” alt=”Biblioteka Faktów” title_text=”chpio” _builder_version=”4.9.7″ _module_preset=”default”][/et_pb_image][/et_pb_column][et_pb_column type=”2_3″ _builder_version=”4.9.7″ _module_preset=”default”][et_pb_text _builder_version=”4.9.7″ _module_preset=”default”]

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Leczenia Ran”:

Niegojące się rany chirurgiczne. Rozejście się rany chirurgicznej i zakażenie miejsca operowanego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.