Od 1 kwietnia 2022 r., jak poinformował minister zdrowia, Adam Niedzielski, chorzy na nowotwór prostaty będą mogli bezpłatnie leczyć schorzenie z wykorzystaniem robota chirurgicznego Vinci. Technologia pozwala przeprowadzić operację w trudnych anatomicznie częściach ciała w minimalnie inwazyjny sposób, co przekłada się na krótszy czas rekonwalescencji, mniejsze ryzyko zakażenia rany i niewielką bliznę po operacji.
– Już od 1 kwietnia chorzy na nowotwór prostaty będą mieli zagwarantowane darmowe leczenie z użyciem robota (większość z nas zna go pod nazwą da Vinci). Docelowo operacje będzie wykonywać 14 ośrodków w kraju, przy rocznych wydatkach z NFZ rzędu nawet 25 mln zł – napisał na Twitterze Adam Niedzielski.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. W regulacji wskazano, iż zanotowano istotne korzyści operacji z zastosowaniem robota Vinci w porównaniu z operacjami klasycznymi, dotyczące m.in. parametrów związanych z czasem trwania operacji, długością pobytu pacjenta w szpitalu oraz występowania śródoperacyjnych zdarzeń niepożądanych.
Operacje z wykorzystaniem robota Vinci skracają okres rekonwalescencji
Tradycyjna operacja nowotworu prostaty – radykalna prostatektomia otwarta – polega na dużym nacięciu powłok brzucha nad spojeniem łonowym. Chirurg może wizualnie ocenić miejsce zaawansowanie nowotworu i indywidualne warunki anatomiczne pacjenta. Specjalista może wyciąć cały gruczoł krokowy, pęcherzyki nasienne, a w niektórych przypadkach – węzły chłonne.
Chirurgia prostaty z wykorzystaniem robota da Vinci jest znacznie mniej inwazyjna, ponieważ specjaliści mogą operować przez mniejsze porty i minimalne nacięcie powłok brzusznych. Przekłada się to na krótszy czas rekonwalescencji po zabiegu, a także mniejsze ryzyko powikłań pooperacyjnych. Podczas zabiegu obserwuje się również mniejszą utratę krwi oraz niższe ryzyko zakażenia rany. Ponadto zabieg jest wysoko precyzyjny, minimalizuje ryzyko nietrzymania moczu czy zaburzeń funkcji seksualnych u mężczyzn, którzy poddali się zabiegom radykalnego usunięcia prostaty.
Poprzez minimalną inwazyjność operacji i krótszy okres rekonwalescencji skraca się także pobyt pacjenta w szpitalu. Mężczyźni po operacji prostaty mogą po około 7-10 dniach wrócić do codziennych czynności. Operacja z wykorzystaniem robota Vinci pozostawia po sobie również niewielkie blizny, wielkości około 1 cm.
Jakie zabiegi mogą być przeprowadzane z wykorzystaniem robota Vinci?
Operacje z wykorzystaniem technologii Vinci można przeprowadzić w trudnych anatomicznie przestrzeniach ludzkiego ciała, np. miednicy mniejszej, przy zachowaniu marginesu onkologicznego. Z technologii mogą również korzystać pacjenci z wysokim indeksem masy ciała.
Najczęściej roboty Vinci są wykorzystywane przez chirurgów w operacjach jelita grubego i żołądka, w urologii, np. operacji nowotworu prostaty, wycięcia guzów nerki, a także ginekologii – operacje raka błony śluzowej jamy macicy, wycięcie ciężkiej i głębokiej endometriozy. Technologia ta jest również istotnym narzędziem w kardiochirurgii, a także w zabiegach głowy oraz szyi. Wszystkie te zabiegi można wykonać w sposób mało inwazyjny, ponieważ rozwiązanie umożliwia trójwymiarową wizualizację oraz duże powiększenie operowanego miejsca. Roboty Vinci zapewniają również wysokie bezpieczeństwo przeprowadzanego zabiegu.
W Polsce przeprowadzono już ponad 4,3 tys. zabiegów z wykorzystaniem Vinci
Podczas zabiegu z wykorzystaniem robota chirurgicznego, w ciele pacjenta umieszczane są tzw. „trokary”, do których podłączane są cztery ramiona robota. W ramionach tych zamontowane są narzędzia chirurgiczne oraz kamera. Robot zintegrowany jest z inteligentnym stołem operacyjnym. Vinci wyposażony jest w konsolę sterującą pracą robota, co pozwala operatorowi na obserwowanie pola operacji w trójwymiarze oraz dużym powiększeniu. Pracą ramion steruje się za pomocą manipulatorów, które eliminują naturalne drżenie rąk i mięśni chirurga.
Pierwszy robot da Vinci w Polsce pojawił się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu, w grudniu 2010 r. Następnie z technologii skorzystał w naszym kraju Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu. Od tego czasu, do końca pierwszego kwartału 2021 r., w Polsce przeprowadzono 4 350 operacji z wykorzystaniem Vinci. Najczęściej były to zabiegi prostatektomii radykalnej – usunięcia gruczołu krokowego (2 970 operacji). W samym 2020 r. przeprowadzono 1 260 zabiegów z wykorzystaniem robota Vinci, z tego 190 zostało sfinansowanych ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Koszt jednej operacji sięga nawet 50 tys. zł.
Źródła: PAP, prostatektomia.pl
Przeczytaj także: Coraz więcej operacji w Polsce przeprowadzanych jest z użyciem robota
Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:
Udział atypowego patogenu Chlamydia trachomatis w zapaleniach cewki moczowej