W sobotę 6 marca miał miejsce Światowy Dzień Obrzęku Limfatycznego. W związku z tym lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii wyjaśniają, u jakich grup pacjentów może wystąpić obrzęk limfatyczny i w jaki sposób skutecznie go niwelować.
Obrzęk limfatyczny to schorzenie, które powstaje w wyniku zaburzeń odpływu limfy spowodowanych urazem, chorobami tkanki łącznej lub powikłaniami pooperacyjnymi, w tym terapii nowotworów złośliwych. Nieleczony obrzęk limfatyczny może prowadzić do nawracających infekcji i powstawania niegojących się ran, co może skutkować nawet koniecznością amputacji zmienionej chorobowo kończyny.
Według danych podawanych przez Białostockie Centrum Onkologii za American Cancer Society obrzęk limfatyczny występuje u 15 proc. pacjentów onkologicznych, w tym u co najmniej 30 proc. pacjentek chorujących na raka piersi. W tej grupie chorych obrzęk limfatyczny może obejmować całą kończynę górną lub jej część, a także tułów i pierś.
Długoterminowa rehabilitacja
Jak wyjaśnia dr Joanna Filipowska, kierownik Zakładu Rehabilitacji Białostockiego Centrum Onkologii, ważną funkcję w procesie leczenia obrzęku limfatycznego pełni rehabilitacja:
– Obrzęk chłonny jest dużym problemem i rzadko zdarza się od jednego postępowania leczniczego dobrze go wyrównać. Na ogół są to działania na lata – podkreśla ekspertka. Jak tłumaczy, do zniwelowania obrzęku chłonnego konieczna jest systematyczna, długoterminowa rehabilitacja, obejmująca zarówno działania w warunkach domowych, jak i w szpitalu. Dr Joanna Filipowska podkreśla, że prawidłowo i wcześnie prowadzona rehabilitacja jest podstawą w leczeniu obrzęku limfatycznego.
Program wsparcia dla kobiet
Białostockie Centrum Onkologii to jeden z pięciu ośrodków w kraju, w których realizowany jest ogólnopolski program profilaktyki obrzęku limfatycznego po leczeniu raka piersi. Koordynatorką programu w BCO jest dr Klaudia Kozłowska. Jak tłumaczy ekspertka, wsparcie pacjentek w ramach programu obejmuje rehabilitację, zabiegi fizjoterapeutyczne, edukację, pomoc psychologiczną oraz opiekę dietetyka.
Do programu zostanie zakwalifikowanych ponad 440 kobiet z województw podlaskiego i lubelskiego. Program skierowany jest do kobiet z rozpoznanym rakiem piersi, zakwalifikowanych do leczenia chirurgicznego, z występującą wielochorobowością, w trakcie i po zakończeniu chemioterapii, z powikłaniami po leczeniu chirurgicznym i uzupełniającym.
Źródło: PAP, wnp.pl
Przeczytaj także: Czy warto stosować manualny drenaż limfatyczny w terapii ran trudno gojących się?