Blizny atroficzne, inaczej nazywane zanikowymi, powstają najczęściej na skutek przebycia chorób związanych z wystąpieniem wysypki. Swędzenie towarzyszące wysypce w przebiegu ospy powoduje drapanie zmian, co skutkuje powstawaniem nieestetycznych blizn. Do tej kategorii zmian zalicza się również rozstępy.
Blizny atroficzne – charakterystyka
Blizny atroficzne charakteryzują się zapadniętą strukturą i owalnym kształtem. Początkowo zmiany są różowe lub sine, później bledną. Cechą charakterystyczną jest to, że dno blizny leży poniżej powierzchni skóry, często mają również wyraźnie zaznaczone granice – brzegi, a swoim wyglądem przypominają dołek. Ubytki w skórze zastępowane są włóknistą tkanką łączną – spowodowane jest to niewystarczającą produkcją białka – kolagenu i elastyny.
Wyróżnia się kilka rodzajów blizn atroficznych:
- blizny typu icepick – są wąskie i małe, ale często dość głębokie (przypominają literę V);
- blizny typu rolling – walcowe, są szerokie i raczej płytkie;
- blizny typu boxcar – są charakterystyczne dla ospy – mają szeroką podstawę i wyraźne, ostre krawędzie.
Głębokość i wielkość blizn zależna jest od nasilenia trądziku lub ospy.
Blizny atroficzne – przyczyny
Blizny atroficzne powstają w wyniku zakłóconego procesu gojenia się ran. Często temu zjawisku towarzyszy zbyt mała produkcja kolagenu. Bardzo ważnym elementem w powstawaniu blizn jest czynnik genetyczny, niektóre osoby mogą mieć większą lub mniejszą tendencję do występowania blizn, jak również zróżnicowany może być proces regeneracji.
Blizny atroficzne – leczenie
Najważniejsza w procesie zapobiegania powstawaniu blizn atroficznych jest odpowiednia higiena. W przypadku cery trądzikowej warto po konsultacji dermatologicznej używać kosmetyków przeznaczonych do tego typu skóry. W momencie, kiedy blizny są świeże, warto zastosować maści lub kremy zawierające heparynę, allantoinę, wyciąg z cebuli. Kolejnym preparatem, który może pomoc w zmniejszeniu widoczności blizn jest maść z masą perłową. Jeśli zmiany powodują zaniżenie samooceny u pacjenta, warto udać się na konsultację do specjalisty w celu usunięcia niedoskonałości. Obecnie medycyna jest w stanie usunąć blizny w około 60%. Zabieg powinien być jednak dobrany indywidualnie, w zależności od rozległości zmian i ogólnej kondycji pacjenta.
Zabiegi, które mogą pomóc w usunięciu lub zminimalizowaniu widocznych niedoskonałości:
- dermabrazja – zabieg polega na złuszczeniu skóry za pomocą specjalnego urządzenia,
- peelingi chemiczne,
- laser frakcyjny ablacyjny – do tego zabiegu używana jest wiązka światła,
- laser nieablacyjny – działa bardzo podobnie do laseru nieablacyjnego, jednak słabiej,
- frakcyjna RF mikroigłowa – polega na nakłuciach igłami do 3 mm z rozgrzewaniem do wysokiej temperatury,
- mezoterapia mikroigłowa + stymulatory – zabieg polega na podaniu pod skórę substancji aktywnych,
- mikroinfuzja CO2 – zabieg polega na wstrzyknięciu za pomocą specjalnej głowicy mikrodawki CO2.
Źródło: med-beauty.pl, pimik.pl, ruczajclinic.pl, klinikamiracki.pl