Test

Dlaczego prehabilitacja przed operacją jest ważna dla pacjentów w podeszłym wieku?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Jak wskazują wyniki badań naukowych, pacjenci w starszym wieku powinni przechodzić programy specjalnie ukierunkowanych ćwiczeń, ponieważ zapobiega to znacznej utracie masy mięśniowej w okresie rekonwalescencji.

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z brytyjskiego ośrodka University of Birmingham’s School of Sport, Exercise and Rehabilitation Sciences zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Journal of Cachexia, Sarcopenia and Muscle”. Przeprowadzona przez zespół badaczy szczegółowa analiza wykazała, że długoterminowa prehabilitacja obejmująca ćwiczenia siłowe i aerobowe to skuteczna metoda ochrony przed zanikiem mięśni podczas hospitalizacji u osób starszych.

Krótkoterminowa prehabilitacja niewystarczająca

W ramach badania grupa pacjentów w podeszłym wieku wykonywała cztery sesje ćwiczeń siłowych w ciągu tygodnia. Ćwiczenia obejmowały jedną nogę, natomiast druga noga nie uczestniczyła w wysiłku. Po ukończeniu tygodniowej sesji prehabilitacji pacjentów skierowano na pięciodniowy pobyt w łóżku (standardowy czas hospitalizacji w tej grupie chorych). Wyniki badań wykazały, że krótkoterminowa prehabilitacja za pomocą ćwiczeń wspiera procesy budowania tkanki mięśniowej, jednak w wyniku unieruchomienia doszło do równej utraty mięśni w obu nogach.

Z tego powodu naukowcy zalecają, by stosowana przed zabiegami prehabilitacja miała charakter długoterminowy.

Wielokierunkowe działanie

Jak zalecają autorzy badań, programy prehabilitacji oprócz ćwiczeń siłowych powinny obejmować również ćwiczenia aerobowe, które pozwolą wesprzeć układ sercowo-naczyniowy. Ponadto pacjentom zalecana jest dieta bogata w białko, która zapobiegnie nadmiernej utracie masy mięśniowej podczas hospitalizacji. Równie istotne jest stosowanie regularnych ćwiczeń i odpowiedniej diety w okresie pooperacyjnym, ponieważ pozwoli to zmniejszyć ryzyko późniejszych komplikacji.

Jak podsumowuje dr Benoit Smeuninx, jeden z głównych autorów badań:

– Wyniki naszej analizy potwierdzają potrzebę prowadzenia dalszych badań nad korzyściami długoterminowych programów prehabilitacyjnych przed operacjami. Podobnie jak sportowiec trenuje przed wyścigiem lub zawodami, starsze osoby przed operacjami powinny przechodzić odpowiedni program przygotowawczy.

Źródło: eurekalert.org, PAP

Przeczytaj także: Naukowcy opracowali biomateriał, który stymuluje gojenie ran

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Dodaj komentarz

test

test