Test

Dr hab. Marek Kucharzewski na VI FLR: „Ludzie są chłonni wiedzy”

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Podczas konferencji VI Forum Leczenia Ran dr hab. n. med. Marek Kucharzewski, podkreślił, że osoby, które przyjechały na konferencję, są bardzo zaangażowane w pogłębianie wiedzy w dziedzinie leczenia trudno gojących się ran. Co więcej, ekspert zwrócił również uwagę na to, że w tym obszarze pojawia się coraz więcej nowych technologii, które wspierają terapię.

–  Coraz więcej jest nowych technologii w leczeniu ran. Są to technologie z dziedziny fizyki, jak np. laserobaria, która powoduje, że jest lepsze utlenowanie w związku z tym szybciej i lepiej goją się rany – zaznaczył dr hab. Marek Kucharzewski, specjalista chirurgii ogólnej, Collegium Medicum im. dr. Władysława Biegańskiego Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji VI Forum Leczenia Ran.

Ekspert jednocześnie opowiedział, z jakim największymi problemami muszą zmagać się medycy podczas leczenia ran.

– Leczenie ran jest metodą długotrwałą i bardzo kosztowną. Każdy opatrunek, mimo że jest opatrunkiem refundowanym, jest drogi. Chorzy muszą zmieniać opatrunki co dwa, co trzy dni, w związku z tym koszt jest dość duży. Jeśli rany są duże, a leczenie długotrwałe, to także mocno obciąża rodziny kolejnymi kosztami – podsumował ekspert.

Przewodniczący Komitetu Naukowego przyznał również, że wiedza wśród medyków na temat prawidłowego postępowania z raną przewlekłą jest coraz większa.

– Wiedza jest coraz lepsza. Specjaliści garną się do wiedzy, czytają, jeżdżą na konferencje, w związku z tym mamy naprawdę mocno wyedukowaną kadrę pielęgniarek, jak również lekarzy (…) – wyjaśnił specjalista.

Ekspert podkreślił również, że leczenie pacjenta z trudno gojącą się raną powinno być holistyczne.

– Leczenie pacjenta z trudno gojącą się raną powinno być wieloetapowe i prowadzone przez kilku specjalistów. Powinien być chirurg, chirurg naczyniowy, jeśli mamy pacjenta ze stopą cukrzycową, jak najbardziej wskazana jest obecność diabetologa, do tego dochodzi pielęgniarka, dietetyk i fizjoterapeuta. Praca każdej z tych osób przyczynia się do tego, że rana szybciej i lepiej się goi. – podsumował prof. Kucharzewski.

VI Forum Leczenia Ran odbyło się w dniach 21–23 września 2023 r. w Hotelu Bachleda Kasprowy w Zakopanem, tym razem pod hasłem „Leczenie ran – holistycznie, praktycznie, skutecznie”. Konferencja po raz kolejny powtórzyła swój sukces – przyjechało na nią ponad 1100 osób z całej Polski, a także z zagranicy. Podczas tego wydarzenia uczestnicy mieli okazję wziąć udział w inspirujących warsztatach, wykładach i dyskusjach.

test

test