Konferencje Newsy Obok slidera Wideo

Dr Sebastian Borys o postępach w leczeniu stopy cukrzycowej

„W stopie cukrzycowej od kilkudziesięciu lat przeszliśmy drogę od niewielkiej liczby publikacji do wielkiej liczby publikacji, ale niestety wciąż potrzebujemy nowych danych. Pomimo postępu medycyny wyniki leczenia ran i odsetek amputacji w wielu krajach wciąż są zatrważające, a dzieje to także z powodu wzrastającej na świecie liczby chorych, głównie z cukrzycą typu 2.” – mówił podczas konferencji IV FLR, dr Sebastian Borys.

 

https://www.youtube.com/watch?v=OWopU4gMm7Y

Dr n. med. Sebastian Borys jest specjalistą z zakresu chorób wewnętrznych i diabetologii, a także ekspertem w zakresie leczenia zespołu stopy cukrzycowej, na co dzień związany z Kliniką Chorób Metabolicznych i Diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Dr Sebastian Borys jest również członkiem Sekcji Stopy Cukrzycowej Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą oraz Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Podczas konferencji, w wywiadzie dla Forum Leczenia Ran, dr Borys wskazywał, że nowoczesna medycyna wymaga od klinicystów stałego aktualizowania wiedzy i znajomości standardów leczenia.

Dobrze, że są takie spotkania, jak Forum Leczenia Ranforum wymiany nie tylko doświadczeń, ale forum wymiany wiadomości o tych najnowszych postępach w medycynie, badaniach, badaniach randomizowanych, tych, które wpływają na modyfikację naszych zaleceń klinicznych – mówił ekspert.

Dr Borys zwracał uwagę, że poza sesjami i wykładami, na znaczeniu zyskuje także wymiana doświadczeń w kuluarach. Zdaniem eksperta, każdy z uczestników konferencji wynosi ze sobą wiedzę przekazaną przez wybitnych ekspertów, ale także wskazówki dla swojego warsztatu i codziennej praktyki.

Dr Borys podkreślał również, że liczba osób chorujących na cukrzycę w naszym kraju stale rośnie, a obecnie wynosi około 3,3 mln osób.

– Uwzględniając statystyki międzynarodowe pacjentów codziennie zmagających się z ranami może być w Polsce około 200 tys. To jest, jak na warunki polskie, liczba odpowiadająca ilości mieszkańców całkiem dużego miasta. Jest nas wciąż za mało w odniesieniu do liczby chorych. Takich spotkań, jak Forum Leczenia również jest wciąż za mało – wskazywał dr Borys.

IV Forum Leczenia Ran odbyło się w dniach 2-4 września 2021 r. w Hotelu Mercure Kasprowy w Zakopanem. Konferencja, mimo pandemii, po raz kolejny osiągnęła sukces. Wydarzenie zgromadziło ponad 800 uczestników, którzy mieli okazję posłuchać wykładów prowadzonych przez wybitnych ekspertów ze świata medycyny, wziąć udział w dynamicznych dyskusjach, a także nabyć praktycznych umiejętności podczas sesji warsztatowych.

 

Przeczytaj także: Prof. Tomasz Banasiewicz o roli profilaktyki w leczeniu ran

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.