Test

Gliwice: operacje ortopedyczne przy wsparciu robota

Ten tekst przeczytasz w < 1 min.

Gliwicki szpital na stałe wprowadził do swojej praktyki operacje endoprotezoplastyki stawu kolanowego wspomagane przez system robotyczny. Zabieg ten przywraca funkcjonalność stawu, utraconą z powodu urazu lub zmian zwyrodnieniowych, a także pozwala na szybszy powrót do zdrowia i aktywności fizycznej.

Sukcesy operacyjne

– Jako jedni z nielicznych w Polsce wprowadziliśmy na stałe do praktyki operacyjnej system robotyczny ułatwiający przeprowadzanie endoprotezoplastyki stawu kolanowego, której celem jest przywrócenie funkcjonalności stawu utraconej w wyniku zmian zwyrodnieniowych lub na skutek urazu. Za nami dwadzieścia takich zabiegów i możemy już potwierdzić, że efekty leczenia u pacjentów są bardzo dobre: uzyskujemy optymalny balans więzadłowy, a wyniki kliniczne: zakres ruchomości, bolesność, wydolność po zakończonej rehabilitacji są obiecujące. Pacjent zdecydowanie szybciej ma szansę na powrót do pełni sił i aktywności fizycznej –  opowiedział dr Andrzej Baryluk, ordynator oddziału ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Specjaliści są zgodni, że zabieg przeprowadzany przy wsparciu robota jest dużo skuteczniejszy i cechuje się większą precyzją. Co więcej, specjaliści optymalizują balans więzadłowy, który jest podstawową korzyścią dla pacjenta. Dr Baryluk podkreślił również, że sam zabieg dla medyków jest dłuższy, ponieważ system robotyczny stanowi wyzwanie. Jednak same korzyści są dużo większe.

– Do przeprowadzania operacji z wykorzystaniem możliwości chirurgii robotycznej gliwiccy ortopedzi przygotowywali się od dwóch lat. To jest ogromna praca zespołowa, bo bez tego o wdrażaniu innowacji nie ma mowy. Nie było naszym celem przeprowadzenie jednego czy kilku pokazowych zabiegów, ale właśnie wprowadzenie takiego rozwiązania do codziennego zastosowania na bloku operacyjnym. To jest największy sukces – podsumowuje szef gliwickiej ortopedii.

System robotyczny podnosi jakość chirurgicznego mocowania elementów endoprotezy, zarówno pod względem siebie, jak i kości. Takie wsparcie pomaga chirurgom w idealnym wszczepianiu implantów i gwarantuje prawidłowe umieszczenie operowanej kończyny w trakcie operacji.

Kiedy wykonuje się endoprotezoplastykę stawu kolanowego?

Endoprotezoplastyka stawu kolanowego jest to całkowita lub połowiczna endoproteza stawu kolanowego. Najczęściej wykonuje się ten zabieg u osób starszych, które zmagają się z bólem kolan. Decyzja o wszczepienia endoprotezy zapada w momencie, kiedy rehabilitacja i farmakologia nie przynoszą żadnego rezultatu. Jednocześnie zabieg ten wykonuje się u pacjentów, którzy zmagają się z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego, reumatoidalnego zapalenia stawów lub martwicy kości. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Czas jego trwania to zazwyczaj 1-2 godziny. Przy zastosowaniu specjalnego mankietu dokonuje się chirurgicznego otwarcia stawu od przodu.

Źródło: szpital4.gliwice.pl, doz.pl

test

test