Naukowcy z University of Rhode Island (URI) w Stanach Zjednoczonych pracują nad eksperymentalnym opatrunkiem, który za pomocą mechanizmu analizującego fluorescencję powiadomi pacjenta o ryzyku zainfekowania rany. Narzędzie ma pozwolić na wykrycie zakażenia we wczesnym etapie, co może się przyczynić do zmniejszenia ryzyka amputacji.
Poprzez osadzanie nanoczujników we włóknach materiału opatrunku naukowcy stworzyli nieinwazyjny sposób wykrywania i monitorowania zakażenia rany.
Przenośne urządzenie do analizy infekcji
Gdy dochodzi zakażenia rany, białe krwinki ludzkiego organizmu wytwarzają nadtlenek wodoru. Ten związek chemiczny fluoryzuje pod wpływem jasnego światła. Naukowcy zakładają, że inteligentny opatrunek z nanoczujnikami w mikrowłóknach będzie monitorowany przez przenośne urządzenie, które bezprzewodowo wykryje sygnał o zakażeniu za pomocą analizy fluorescencji. Następnie będzie automatycznie alarmować pacjenta lub personel medyczny o infekcji rany.
– Urządzenie będzie używane wyłącznie do celów diagnostycznych. Mamy nadzieję, że będzie diagnozować infekcję na wczesnym etapie, co pozwoli na zmniejszenie ilości podawanych pacjentowi antybiotyków i zapobiegnie drastycznym środkom, takim jak amputacja kończyny. Przewidujemy, że będzie to szczególnie przydatne u osób z cukrzycą, u których zarządzanie przewlekłymi ranami odbywa się rutynowo – mówi prof. Daniel Roxbury, adiunkt w URI, który pracuje nad projektem.
Innowacyjny materiał
Materiał inteligentnego opatrunku powstał w laboratorium inżynieryjnym NanoBio.
– Zaprojektowaliśmy i zoptymalizowaliśmy proces mikrofabrykacji, aby precyzyjnie umieścić nanoczujniki wewnątrz poszczególnych włókien tkaniny opatrunku. Wykorzystaliśmy najnowocześniejsze mikroskopy do badania struktury materiałów, które wyprodukowaliśmy – podkreśla absolwent URI Mohammad Moein Safaee.
Naukowcy podkreślają, że opracowana przez nich technologia będzie najbardziej przydatna w przypadku rozległych ran. Dlatego inteligentny opatrunek będzie dostępny w wielu rozmiarach. Obecnie planowane jest przebadanie innowacyjnego narzędzia na żywych hodowlanych komórkach, a następnie na modelach zwierzęcych.
Źródło: The University of Rhode Island
Przeczytaj także: Rana w kontakcie z wilgocią – jak ją zabezpieczyć?
Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń ”:
„Oldies but goldies” – sieć większa jako opatrunek antybakteryjny. Część I”