Z badań włoskich naukowców wynika, iż lockdown wywołany pandemią COVID-19 spowodował, że w bieżącym roku aż 76% pacjentów ze stopą cukrzycową zgłosiło się do szpitala w trybie pilnym (rok wcześniej – 26%), w poważnym stadium rozwoju stopy cukrzycowej. Czy liczba amputacji stopy przez to wzrosła?
Naukowcy porównali także liczbę osób, u których rozwinęła się zgorzel oraz pacjentów, u których niezbędna okazała się amputacja stopy. Analizy pokazały, iż zgorzel wystąpiła u 64% chorych w 2020 r., w porównaniu do 29% w 2019 r. Natomiast amputację stopy w bieżącym roku przeprowadzono u 60% pacjentów, w porównaniu do 18% z 2019 r.
W badaniu wzięli udział pacjenci z cukrzycą i stopą cukrzycową, z południowego obszaru Półwyspu Apenińskiego. Co istotne, pandemia COVID-19 w mniejszym stopniu dotknęła te rejony.
Analiza polegała na porównaniu dwóch grup chorych
Jedną z nich była grupa 25 osób, które były hospitalizowane w szpitalu uniwersyteckim Campania Luigi Vanvitelli pomiędzy 9 marca a 18 maja 2020. Natomiast druga grupa liczyła 38 pacjentów, którzy zostali przyjęci do tej samej placówki w okresie od stycznia do maja 2019 r. W obu grupach średnia wieku wynosiła nieco ponad 60 lat.
Badania nie wyjaśniły, dlaczego tak wielu pacjentów ze stopą cukrzycową zgłaszało się po pomoc tak późno, kiedy nie było już możliwości uniknięcia amputacji. Nie potwierdzono, jaki wpływ na decyzję o opóźnieniu zgłoszenia się do lekarza miały obawy i strach przed zakażeniem się koronawirusem oraz w jakim stopniu zadecydował o tym brak dostępu do opieki medycznej, spowodowany zamknięciem niektórych ośrodków.
Badania zostały przeprowadzone przez włoskich naukowców z Università degli Studi della Campania Luigi Vanvitelli.
Źródło: medexpress.pl
[1] Caruso P et al. Diabetes Care. 2020 Jul 23. doi:10.2337/dc20-1347.
Przeczytaj także: Dlaczego okołooperacyjna hipotermia zwiększa ryzyko zakażenia miejsca operowanego?