Jakie są przyczyny wrzodziejącego zapalenia jelita grubego?
Diagnostyka Newsy Pod sliderem Rodzaje ran

Jakie są najczęstsze objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego?

W Europie na wrzodziejące zapalenie jelita grubego cierpi ok. 10 na 100 000 osób. Choroba ta jest przewlekłym stanem zapalnym błony śluzowej jelita grubego, towarzyszą jej owrzodzenia.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego rozpoczyna się zazwyczaj między 20-40 r.ż. Natomiast 20% pacjentów cierpi na nią już jako dziecko. Zmiany w całym jelicie grubym występują u 15% chorych.

Jakie są przyczyny wrzodziejącego zapalenia jelita grubego?

Nie ma jasnej przyczyny występowania tej choroby, jednak należy wziąć pod uwagę udział czynników środowiskowych, genetycznych, immunologicznych, jak również skład flory bakteryjnej jelita.

Jak objawia się wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Błona śluzowa u pacjenta z tym schorzeniem jest nierówna, obrzęknięta, przekrwiona i pokryta ropną wydzieliną. Bardzo łatwo dochodzi do krwawienia. Na błonie śluzowej pojawiają się płytkie owrzodzenia. U pacjentów, którzy leczą się od dłuższego czasu dochodzi do zaniku fałdów błony śluzowej.

W konsekwencji u chorego występują biegunki, którym towarzyszy śluz, krew i ropa. Pacjenci często skarżą się na bóle brzucha, bolesne parcie na stolec, a także stan podgorączkowy.

Osoby w ciężkich stadiach choroby najczęściej są odwodnieni. Pojawia się u nich gorączka, częstoskurcz oraz obrzęki. Podczas uciskania jamy brzusznej pacjenci odczuwają ból.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

 • Kolonoskopię odbytnicy i dalszej części okrężnicy
 • Posiew kału – aby wykluczyć zakażenie bakteryjne
 • RTG jamy brzusznej
 • Wlew cieniujący jelita grubego
 • USG, TK
 • Badania laboratoryjne pod kątem niedokrwistości, leukocytozy i zwiększonego stężenia białka C-reaktywnego we krwi

Podczas badania kolonoskopii pobiera się wycinki do oceny histopatologicznej. Badanie tego nie zaleca się w ostrej fazie choroby, ponieważ istnieje ryzyko przebicia jelita.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba, która charakteryzuje się ostrymi rzutami, które trwają kilka tygodni, po których przychodzi okres całkowitej remisji. Nawroty choroby mogą mieć związek ze stresem, przyjmowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych, infekcjami innych narządów, a także przyjmowaniem antybiotyków.

Jakie powikłania występują u pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego?

– Jelitowe

 • Ostra toksyczna rozstrzeń/rozdęcie okrężnicy. Może ona doprowadzić do:
 • przedziurawienia jelita,
 • zapalenia otrzewnej,
 • wstrząsu septycznego.

– Zwężenie wewnątrz- i pozawątrobowych dróg żółciowych

– Ogólne

 • Zapalenie stawów,
 • zapalenie tęczówki,
 • rumień guzowaty.

Rak a wrzodziejące zapalenie jelita grubego

U pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego zachodzi ryzyko wystąpienia raka. Dlatego niezbędne jest okresowe wziernikowanie jelita grubego oraz pobieranie wycinków do badania histopatologicznego.

Źródło: Noszczyk W., Chirurgia Repetytorium, Wydanie II uaktualnione, Warszawa 2019, s. 371-372

Przeczytaj także: Mięsak Kaposiego – czynniki ryzyka, rodzaje, objawy

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Znaczenie bakterii w patogenezie i przebiegu klinicznym nieswoistych chorób zapalnych jelit

23 thoughts on “Jakie są najczęstsze objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego?

 1. Wysyłam Państwu skład mieszanki ziołowej skomponowanej do leczenia WZJG którą zgłosiłem do urzędu patentowego. Nr zgłoszenia -428015.Niestety procedura trwa zbyt długo a mnie nie stać na przebadanie leku w urzędzie rejestracji leków ,nie mam też z kim skonsultować składu mieszanki ,Jak na razie mam jedno potwierdzenie że po dołączeniu jej do leczenia spowodowała półtoraroczną remisję, miesiąc temu syn miał nawrót choroby ,po dołączeniu jeszcze czterech ziół,udało mi się ją zatrzymać w ciągu tygodnia.Podaję skład podstawowy zgłoszony do urzędu patentowego, ułożenie go zajeło mi cztery lata.Chciałbym żeby z tej mieszanki zrobiono lek tak potrzebny wielu chorym.Listy do firm produkujących leki pozostały bez odpowiedzi, składam propozycję współpracy firmie która będzie chciała się tym zająć.Państwo traci około 140 milionów rocznie z powodu tej choroby ,uważam że można ją skutecznie leczyć .Wystarczy porównać okres remisji mojego syna z podobnymi przypadkami żeby mieć obraz działania mieszanki.

  W skład mieszanki ziołowej wchodzą w jednakowych ilościach:

  1. bodziszek cuchnący (ziele)
  2. Pokrzywa (ziele)
  3. Pierwiosnek lekarski (kwiat)
  4. Rumianek (kwiat)
  5. Arcydzięgiel (korzeń)
  6. Borówka czarna (owoc suszony)
  7. Łopian (korzeń)
  8. Prawoślaz lekarski (korzeń)
  9. Driakiew żółta (korzeń)
  10. Wielosił (korzeń)
  11. Malwa czarna ( kwiat)
  12. Szanta (ziele)
  13. Bukwica (ziele) (14 kuklik zwisły 15 siedmiopalecznik błotny 16 liście jabłoni 17 łupiny cebuli
  Dawkowanie
  Jedną łyżkę stołową mieszanki zalać szklanką wody i gotować pięć minut pod przykryciem. Odstawić na piętnaście minut, następnie wywar przecedzić i wypić. Mieszankę stosujemy raz dziennie po posiłku, stosować do ustąpienia objawów choroby maksymalnie przez dwa tygodnie po czym zrobić tygodniową przerwę.,Nie stosować u kobiet w ciąży
  Z wyrazami szacunku Józef

 2. Syn był leczony 2 lata antybiotykami, sterydami i w momencie kiedy już miał dostać leczenie biologiczne bo nic nie pomagało podałam mu apteczną kurkumę z piperyną, czyli zwykła przyprawa. Lekarka podczas kolonoskopii powiedziała, że tak czystego jelita u niego jeszcze nie widziała. Spróbujcie a sami zobaczycie. Czyli nie jest prawdą,że leku nie ma.
  Kurkumę z piperyną kupuje się w aptece, w kapsułkach, dawka jak na słoiczku napisane.

 3. Panie Józefie, jestem w trakcie kompletowania wszystkich ziół, które Pan podał, choruję od 8 lat, wszystkie dotychczasowe metody leczenia zawiodły. Chciałabym się z Panem skontaktować i zadać parę pytań. Pozdrawiam.

 4. Witam
  Moja żona chorowała na Colitis Ulcerosa ok. 10 lat temu. Miała już bardzo poważne dolegliwości pomijając zażywanie sterydów między innymi tabletki budenofalk które faktycznie pomagały lecz po jakims czasie tak czy tak lądowała na oddziele w szpitalu. Można powiedzieć że w pewnym momencie lekarz prowadzący moją żonę powiedział szokująca informację że wszelkie środki farmakologiczne się się wyczerpały i pozostaje tylko stomia.
  Gdy dowiedzieliśmy się o zaistniałej sytuacji zacząłem szukać na internecie wszystkiego co by mogło w tej sytuacji pomóc żeby tylko od tej stomii się uchronić. Wiadomo z tym da się żyć ale gdy się ma 40 lat to nie ukrywajmy nie usmiecha się nikomu chodzić z workiem przy pasie. Natknąłem się na jeden ciekawy artykuł że w tej sytuacji może pomagać NIKOTYNA. Właśnie tak skojarzyłem fakty że faktycznie ok.3-6 miesięcy wcześniej żona rzuciła papierosy. Po nocy czytania i przeglądnia internetu powiedziałem żonie żeby odstawiła wszystkie sterydy i powiedziałem żeby zaczęła palić papierosy. Może mi Pani wierzyć albo nie ale od czasu jak zona zaczęła palić papierosy choroba całkowicie się wycofała. Żona niestety pali do dzisiaj i nie ma zamiaru przestać wiedząc co to jest chodzenie co chwilę do toalety o krwi nie wspominając.Nie wiem czy Pani choroba nie pojawiła się też po zaprzestaniu palenia ale chciałem się tylko podzielić opinią jaka zaistniała w przypadku mojej żony.Oczywiście lekarz nie pochwalał tego że żona zaczęła palić ale od tamtego momentu minęło już ponad 10lat i dzięki bogu choroba już nie wróciła. Zeby nie było że Panią namawiam do palenia papierosów broń Boże ale taka sytuacja zaistniała.
  Pozdrawiam Jarosław Matysik
  Pozdrawiam

 5. Witam ponownie
  Chciałem jeszcze dodać że przerabialiśmy też chodzenia po znachorach , płacenie za różnego rodzaju wizyty i ziółka które mogą wiecej zaszkodzić niż pomóc . Wiem że w takiej sytuacji człowiek łapie się wszystkich możliwych sposobów żeby pozbyć się tej paskudnej choroby. Żonie się udało gdy zaczęłą palić papierosy , nie wiem być może jest ta choroba spowodowana nadmiernym stresem po odstawieniu papierosów w niektórych przypadkach.
  Mam nadzieję że mój artykuł co niektórym pomoże wyleczyć się z tej paskudnej choroby. Dajcie proszę znać jeżeli komuś pomogłem bo bardzo mnie interesuje czy tylko to zadziałało w przypadku mojej żony i miała tak wielkie szczęście .

 6. Ja niestety kiedy zachorowałam byłam osobą palącą. Rzuciłam, bo obawiałam się, że palenie może nasilać objawy. Nie palę już 3 lata. Tak naprawdę nie zauważyłam żadnej poprawy. Całe moje życie jest podporządkowane chorobie. Cieszę się, że byłam zdolna urodzić dwoje zdrowych dzieci, będąc w drugiej ciąży miałam ciężkie zaostrzenie, które utrzymywało się przez wiele miesięcy. Bardzo bałam się wtedy o dzidziusia, praktycznie nic nie mogłam jeść.

 7. Witam, u mojej żony choroba zaczęła się ponad 8 lat temu gdy była w ciąży. Na początku ciąży żona rzuciła palenia po 15 latach palenia. Też kojarzymy te dwa fakty ze sobą. Też czytaliśmy o powiązaniu nikotyny z chorobą ale nie zdecydowaliśmy się na powrót do palenia. Chociaż wasze doświadczenie Jarku daje mi wiele do myślenia czy nie spróbować. Po drugiej stronie są wszystkie choroby związane z paleniem. Moze jest jakaś forma przyjmowania nikotyny bez palenia? Żona dokopala się do amerykanki Jinni Patel Thompson. Jeśli ktoś czyta materiały anglojęzyczne to polecam. Sprowadzamy od niej absorb plus. Jak ktoś jest zainteresowany to niech poczyta.

 8. Witam, Panie Józefie zebrałam prawie wszystkie zioła prócz driakiew , wielosił i liście jabłoni, niema w żadnej zielelarni czy mogę prosić o poradę co mogę zrobić?

 9. Jestem dopiero w 4. dniu picia ziół zaproponowanych przez pana Józefa. Równocześnie przyjmuję leki od naturopaty. Odstawiłam wszystkie leki steroidowe, próbuję z mieszanką ziół wymienionych powyżej. Leki od naturopaty będę zażywać przez miesiąc, mieszankę ziół planuję przyjmować przez dwa tygodnie i zrobić przerwę, tak jak opisał to autor powyżej. Za kilka dni napiszę na tym forum jak się czuję. Moje stałe dolegliwości to: wodnista, wybuchowa bardzo intensywna biegunka, skurcze jelit, bóle brzucha, osłabienie i wiele innych. Choruję od 8 lat. Pozdrawiam wszystkich Państwa zmagających się z tą straszną chorobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.