Oxyter to mobilna komora hiperbaryczna przeznaczona do tlenoterapii trudno gojących się ran. Innowacyjność urządzenia polega na możliwości prowadzenia terapii przez pacjenta samodzielnie, w warunkach domowych. Zdaniem prof. Tomasza Banasiewicza, chirurga zajmującego się leczeniem trudno gojących się ran, Oxyter może znacznie podnieść poziom opieki nad pacjentem, a jednocześnie zmniejszyć koszty terapii.
Niedotlenienie tkanek to jeden z głównych czynników wpływających na wydłużenie leczenia trudno gojących się ran. Terapia hiperbaryczna poprzez zwiększenie poziomu tlenu we krwi stymuluje proces gojenia, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, korzystnie wpływa na odbudowę naczyń krwionośnych, a także wspomaga usuwanie z rany bakterii. Firma z Częstochowy zrewolucjonizowała tę metodę leczenia ran – opracowała przenośne urządzenie do tlenoterapii Oxyter, które skutecznie, bez żadnych ograniczeń wspiera proces gojenia trudnych ran.
Czym jest komora hiperbaryczna Oxyter?
Oxyter to mobilna komora hiperbaryczna przeznaczona do tlenoterapii trudno gojących się ran. Podczas terapii wykorzystywany jest tlen o 96 proc. czystości, dzięki czemu urządzenie kompleksowo wspiera, a także skraca proces gojenia się rany. Oxyter dostępny jest do użytku domowego dla pacjentów w całej Polsce i Europie.
Urządzenie zakładane jest bezpośrednio na kończynę dotkniętą zmianami chorobowymi. Długość zabiegu dostosowywana jest do rodzaju rany i trwa około godziny. Liczba terapii jest nieograniczona, jednak zalecane są dwa zabiegi dziennie na kończynie dotkniętej zmianami chorobowymi. Zabieg z pomocą komory hiperbarycznej Oxyter jest całkowicie bezbolesny. Pierwsze efekty regeneracji tkanki można zauważyć już po 4-5 terapiach.
Kto może korzystać z terapii za pomocą urządzenia Oxyter?
W Polsce istnieje wiele ośrodków medycznych, które dysponują stacjonarną komorą hiperbaryczną. Nie wszyscy pacjenci z ranami trudno gojącymi się mogą z niej jednak skorzystać. Choroby płuc, infekcje wirusowe, stosowanie niektórych leków, rozrusznik serca czy ciąża są przeciwwskazaniem do odbycia terapii w tradycyjnej komorze hiperbarycznej. Producenci Oxyter wyszli naprzeciw tym wyzwaniom. Jak zapewniają – wszelkie przeciwwskazania do przeprowadzenia terapii zostały wyeliminowane. Zatem choroby współistniejące, wiek i przyjmowane leki nie mają wpływu na możliwość korzystania z urządzenia Oxyter.
Zdaniem prof. dr. hab. n. med. Tomasza Banasiewicza, kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej Uniwersytetu Medycznego im K. Marcinkowskiego w Poznaniu, członka Zarządu Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran, a także specjalisty chirurga zajmującego się leczeniem trudno gojących się ran, komora znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku ran obwodowych, np. kończyn dolnych – stopy cukrzycowej i owrzodzenia troficznego, ale również ran w obrębie kończyn górnych. Specjalista zwraca uwagę, że urządzenie jest również jednym z narzędzi, które może uratować przed amputacją pacjenta, u którego inne formy terapii nie przyniosły efektu.
Terapia komorą Oxyter pozwala nawet 6-krotnie obniżyć koszty leczenia
Terapia komorą hiperbaryczną Oxyter zapewnia przede wszystkim większy komfort i wygodę pacjentów. Urządzenie jest niewielkie, lekkie i poręczne. Główna jednostka komory znajduje się na kółkach, co oznacza, że pacjenci mogą przeprowadzać terapię w dowolnym miejscu w swoim domu. Obsługa urządzenia jest stosunkowo prosta. Przygotowanie do terapii trwa zaledwie kilka minut, a uruchomienie urządzenia wymaga jedynie naciśnięcia dwóch przycisków. Pierwsze uruchomienie odbywa się pod okiem wyspecjalizowanego zespołu, który pozostaje do dyspozycji pacjenta przez cały okres trwania terapii.
Dzięki możliwości przeprowadzenia terapii w domu pacjenci nie muszą martwić się o częste podróże na zabiegi czy koszty związane z poradami specjalistycznymi. W ten sposób pacjenci nie narażają również chorej kończyny na obciążenie czy dodatkowe urazy. Pacjenci mogą przeprowadzić nielimitowaną ilość terapii, płacąc jednorazowo za wypożyczenie urządzenia.
Zdaniem prof. Tomasza Banasiewicza to właśnie warunki ambulatoryjne i domowe są najlepszym środowiskiem dla leczenia ran. Ekspert zwraca również uwagę, że terapia urządzeniem Oxyter pozwala pacjentowi na zaangażowanie się w proces leczenia.
– Oxyter jest jednym z przykładów domowego wsparcia gojenia rany, który pozwala uzyskać efekty naprawdę bardzo dużego pobudzenia gojenia przy pomocy bardzo prostych manewrów, które pacjent może wykonać samodzielnie lub z pomocą kogokolwiek z rodziny, osób bliskich – ocenia ekspert.
Ostatnia szansa na ratunek przed amputacją
Prof. Tomasz Banasiewicz opowiedział w rozmowie z portalem ForumLeczeniaRan.pl o swoich doświadczeniach z korzystania z urządzenia Oxyter w swojej praktyce klinicznej. Terapii komorą hiperbaryczną Oxyter poddana została ciężarna kobieta, chorująca na cukrzycę, u której rozwinęła się martwica lewej dłoni oraz miejscowe zakażenie.
Ekspert wyjaśnił, iż chora ze względu na ciążę nie mogła przyjmować antybiotyków ani poddać się tlenoterapii w tradycyjnej komorze hiperbarycznej. Eksperci szukali więc sposobu na miejscowe wsparcie gojenia się rany. Komora Oxyter okazała się najlepszym narzędziem, by poprawić kondycję tkanek oraz ich unaczynienie i utlenowienie. Już po pierwszych siedmiu dniach 6-tygodniowej terapii specjaliści zauważyli znaczną poprawę. Prof. Tomasz Banasiewicz zaznaczył, że terapia komorą hiperbaryczną Oxyter była jednym z elementów leczenia, które uchroniły pacjentkę przed amputacją palców dłoni.
– Dla mnie zastosowanie Oxyter i efekt, jaki finalnie osiągnęliśmy, jest przykładem, którym będę chciał się dzielić. Będę chciał pokazywać, że warto walczyć, a amputacja w obrębie kończyny dolnej czy dłoni musi być poprzedzona użyciem wszystkich środków, by do tego nie dopuścić. Oxyter jest absolutnie takim środkiem – podsumował prof. Banasiewicz.