W trakcie konferencji naukowej IV Forum Leczenia Ran w Zakopanem dr hab. n. med. Marek Kucharzewski w rozmowie z FLR podkreślił, jak ważna jest dla medyków możliwość wymiany doświadczeń dotyczących opieki nad pacjentami. Zwrócił uwagę, że do wyleczenia ran przewlekłych potrzeba współpracy wielu specjalistów.
Pierwszy raz od rozpoczęcia pandemii COVID-19 konferencja naukowo-szkoleniowa Forum Leczenia Ran odbyła się w formie stacjonarnej. Wydarzenie zgromadziło bardzo liczną publiczność. Zdaniem dr. hab. n. med. Marka Kucharzewskiego, prezesa Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran, takie spotkania są bardzo ważne, ponieważ to niepowtarzalna okazja do poszerzenia wiedzy.
– Wymiana doświadczeń twarzą w twarz daje duże możliwości – podkreślił ekspert. Zaznaczył, że chociaż wykładów specjalistów można posłuchać przez Internet, nigdy nie zastąpi to rozmowy na żywo.
Podczas wywiadu z FLR prezes SNLR zwrócił uwagę na ogromne trudności, jakich doświadczają pacjenci z ranami przewlekłymi. Jednocześnie zaznaczył, że leczenie rany obejmuje także terapię towarzyszących jej schorzeń. Z tego powodu konieczna jest współpraca różnych specjalistów, m.in. internisty, diabetologa czy podologa. Dzięki konferencjom naukowym, takim jak IV Forum Leczenia Ran, można zdobyć nowe informacje i porozmawiać z ekspertami o konkretnych przypadkach medycznych. Dlatego, jak podkreślił prezes SNLR, IV Forum Leczenia Ran po raz kolejny odniosło sukces.
Dr hab. n. med. Marek Kucharzewski, specjalista w zakresie chirurgii ogólnej, jest prezesem Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran oraz Kierownikiem Katedry i Zakładu Anatomii Opisowej i Topograficznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmuje także stanowisko redaktora naczelnego czasopisma „Forum Leczenia Ran”.
IV Forum Leczenia Ran odbyło się w dniach 2-4 września 2021 r. w Hotelu Mercure Kasprowy w Zakopanem. Konferencja, mimo pandemii, po raz kolejny osiągnęła sukces. Wydarzenie zgromadziło ponad 800 uczestników, którzy mieli okazję posłuchać wykładów prowadzonych przez wybitnych ekspertów ze świata medycyny, wziąć udział w dynamicznych dyskusjach, a także nabyć praktycznych umiejętności podczas sesji warsztatowych.