O krwiopluciu możemy mówić w sytuacji wykrztuszania z dróg oddechowych krwi bądź krwistej plwociny. Z uwagi na to, że jest to objaw niepokojący, należy wówczas skonsultować się z lekarzem. Natomiast jeżeli ilość odkrztuszanej krwi jest dość duża bądź wystąpiła dodatkowo duszność lub nagły ból w klatce piersiowej, należy jak najszybciej wezwać pogotowie.
Przyczyn krwioplucia może być wiele, jednak z uwagi na częstotliwość występowania, dzielą się na częste, umiarkowanie częste i rzadkie.
Do częstych przyczyn krwioplucia zalicza się takie choroby, jak zapalenie oskrzeli lub płuc, rozstrzenie oskrzeli, rak płuca oraz gruźlica.
Krwioplucie umiarkowanie często towarzyszy takim schorzeniom, jak zatorowość płucna, niewydolność serca, a także urazy płuca, również w wyniku zabiegów, takich jak m.in. bronchoskopia czy biopsja płuca.
Natomiast rzadkie przyczyny krwioplucia to aspergiloza, zaburzenia krzepnięcia, zwężenie zastawki mitralnej, zakażenie niektórymi pasożytami, nadciśnienie płucne, zapalenia naczyń i choroby tkanki łącznej, takie jak choroba Goodpasture’a, toczeń rumieniowaty układowy, ziarniniakowatość Wegenera. Ponadto do krwioplucia niekiedy przyczyniają się również leki przeciwkrzepliwe, fibrynolityczne i kwas acetylosalicylowy, zażywanie kokainy bądź aspiracja ciała obcego.
Jakie badania należy wykonać u pacjenta z krwiopluciem?
Krwioplucie jest wskazaniem do wykonania RTG klatki piersiowej i endoskopowego badania oskrzeli, które polega na wprowadzeniu do światła oskrzeli giętkiego bronchofibreskopu, ocenie ich światła i lokalizacji miejsca krwawienia. Badanie to nazywa się bronchoskopia.
Należy pamiętać, iż do krwioplucia nie zalicza się odkrztuszanie wydzieliny z krwią, spływającej z jamy nosa do gardła.
Źródło: mp.pl
Przeczytaj także: Poczucie godności u pacjenta z ranami przewlekłymi. Jak je zapewnić i dlaczego jest tak ważne? [WYWIAD z Anetą Zymon]